News » Zero waste trendem również w energetyce

Zero waste trendem również w energetyce

15 Kwi 2019 Możliwość komentowania Zero waste trendem również w energetyce została wyłączona Share 'Zero waste trendem również w energetyce' on Facebook Share 'Zero waste trendem również w energetyce' on Email Share 'Zero waste trendem również w energetyce' on Print Friendly

„Zero waste” od miesięcy staje się coraz bardziej popularny, nazywany jest już najgorętszym trendem tego roku. Z powodzeniem zyskuje coraz szersze grono zwolenników, a społeczeństwo zwraca coraz większą uwagę na świadomą gospodarkę odpadami. Z prądem idzie również przemysł energetyczny. Fortum, europejski lider we wdrażaniu czystych technologii energetycznych, wykorzystuje odpady i powstające z nich paliwo do zasilania elektrociepłowni.

Szacuje się, że w Unii Europejskiej rocznie produkuje się ponad 200 mld ton odpadów, z czego większość trafia na składowiska, negatywnie wpływając na otoczenie. Aby temu zapobiec i zapewnić przyszłym pokoleniom czyste środowisko, powinniśmy ograniczyć produkcję śmieci. Według danych Komisji Europejskiej, potrzeba aż półtora roku, aby zregenerować zasoby, które wykorzystujemy w ciągu roku. Oznacza to, że jeżeli nie zmniejszymy zużycia surowców, natura nie będzie w stanie ich ponownie wytworzyć. Dlatego tak ważna jest świadoma gospodarka – gospodarka obiegu zamkniętego, która w znacznym stopniu ogranicza zużycie nowych surowców.

Ustanowione przez Komisję Europejską cele zakładają znaczne zmniejszenie do 2035 r. ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Jednocześnie KE chce by ilość odpadów wykorzystywanych do produkcji energii wzrosła do ok. 170 mln ton rocznie.

Otwarta w ub. r. elektrociepłownia Fortum w Zabrzu doskonale wpisuje się w te założenia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania i do tej pory zalegały na składowiskach, po przetworzeniu służą do wytwarzania prądu i ciepła.

Przykład EC Zabrze pokazuje, w jaki sposób Fortum chce przyczynić się do ochrony środowiska.

Myśląc o przyszłych pokoleniach musimy myśleć o ponownym wykorzystaniu tego, co produkujemy. A z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów. Dzięki takim rozwiązaniom jak te, zastosowane w EC Zabrze mamy szansę to zmienić, poprawić kondycję naszego środowiska i uczynić je czystym – podsumowuje Piotr Górnik, Dyrektor ds. Energetyki Cieplnej Fortum.

Źródło: Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 15 Kwi 2019 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć