Ciepłownictwo » PGE Energia Ciepła stała się liderem sektora ciepłowniczego w…

PGE Energia Ciepła stała się liderem sektora ciepłowniczego w Polsce

14 Sty 2019 Możliwość komentowania PGE Energia Ciepła stała się liderem sektora ciepłowniczego w Polsce została wyłączona Share 'PGE Energia Ciepła stała się liderem sektora ciepłowniczego w Polsce' on Facebook Share 'PGE Energia Ciepła stała się liderem sektora ciepłowniczego w Polsce' on Email Share 'PGE Energia Ciepła stała się liderem sektora ciepłowniczego w Polsce' on Print Friendly

Do PGE Energia Ciepła zostało przeniesionych sześć elektrociepłowni należących do tej pory do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, tj. elektrociepłownia w Bydgoszczy, elektrociepłownia w Rzeszowie, elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim, elektrociepłownia w Lublinie Wrotków, elektrociepłownia w Zgierzu oraz elektrociepłownia w Kielcach.

– Za nami realizacja skomplikowanego i wielowątkowego projektu integracji aktywów ciepłowniczych, który przeprowadziliśmy zgodnie z przyjętym harmonogramem i zakończyliśmy w planowanym terminie. Osiągnęliśmy pełen sukces w budowaniu silnego polskiego podmiotu, lidera ciepłownictwa. Jestem przekonany, że zarówno sam proces konsolidacji, jak i funkcjonowanie spółki PGE EC w ramach Grupy, będą wskazywane jako modelowy przykład dla innych – mówi Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dzięki konsolidacji aktywów powstał jeden, silny podmiot ciepłowniczy – największa firma na rynku ciepła w Polsce, dysponująca czternastoma elektrociepłowniami w największych miastach, o łącznej zainstalowanej mocy cieplnej 7,7 GW oraz 4,1 GW zainstalowanej mocy elektrycznej. Tym samym PGE Energia Ciepła posiada ok. 25% udziału w krajowym rynku ciepła z kogeneracji.

Przeprowadzone zmiany miały charakter porządkujący i optymalizujący zarządzanie aktywami w ramach Grupy PGE, a ich celem była przede wszystkim szybka i skuteczna transformacja wewnętrznej organizacji i kultury spółki. Zmiana właściciela wewnątrz Grupy wiąże się również ze zmianą nazwy wszystkich nowych oddziałów, czyli procesem rebrandingu. Kolejnym etapem porządkowania aktywów w ramach zdefiniowanych linii biznesowych będzie wydzielenie Elektrowni Rybnik do PGE GiEK.

Integracja aktywów ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła przełoży się na większą efektywność zarządczą oraz nowe perspektywy rozwoju spółki. Naszą ambicją jest bycie firmą ciepłowniczą pierwszego wyboru, zorientowaną na klienta oraz dobrym, lokalnym partnerem współpracującym z samorządami – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Filarami działalności PGE Energia Ciepła są wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, sprzedaż oraz zapewnienie niezawodności dostaw ciepła, a także inwestycje i rozwój nowych obszarów biznesowych. Oferowane przez firmę ciepło sieciowe przyczynia się do poprawy jakości powietrza w polskich miastach poprzez zmniejszanie smogu.

PGE Energia Ciepła planuje zwiększanie potencjału ciepłowniczego, wzrost udziału w zarządzaniu sieciami ciepłowniczymi i budowę do 2030 r. 1000 MW nowych mocy kogeneracyjnych. Zgodnie ze Strategią Ciepłownictwa Grupy PGE udział paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii powinien przekroczyć 50% do 2030 r.

Do kluczowych przedsięwzięć należeć będzie modernizacja i rozwój lokalnych systemów ciepłowniczych, wprowadzający technologię kogeneracyjną i dywersyfikujący miks paliwowy, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne lokalnej społeczności.

Przed nami dużo wyzwań zarówno organizacyjnych, jak i biznesowych. Zarządzanie dużym, zintegrowanym branżowo podmiotem, którego spółki i oddziały zlokalizowane są w całej Polsce, będzie wymagało precyzji w planowaniu działań i podejmowaniu decyzji wpisujących się w lokalny kontekst, jak również realizujących strategię całej Grupy. Wierzę, że PGE Energia Ciepła umocni pozycję rozpoznawalnej i uznanej firmy na rynku, nie tylko ze względu na skalę i zakres swojej działalności, ale także jako zespół kompetentnych i doświadczonych pracowników, ekspertów branży ciepłowniczej – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła i jej spółki zależne w liczbach (dane za 2017 r.)

  • moc elektryczna zainstalowana: 4,12 GWe
  • moc cieplna zainstalowana: 7,73 GWt
  • produkcja energii elektrycznej: 16,57 TWh
  • długość sieci ciepłowniczych: 524,50 km
  • liczba użytkowników ciepła sieciowego: ok. 1,3 mln
  • produkcja ciepła: 46,23 PJ.

Harmonogram procesu konsolidacji aktywów ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła

  • 14 listopada 2017 r. Grupa PGE przejęła polskie aktywa francuskiego koncernu EDF
  • 13 grudnia 2017 r. Ogłoszenie Strategii Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE
  • 20 czerwca 2018 r. Zatwierdzenie planu podziału przez Zarządy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz PGE Energia Ciepła
  • 2 stycznia 2019 r. Przejęcie przez PGE Energia Ciepła sześciu elektrociepłowni należących do PGE GiEK.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Wpis został opublikowany 14 Sty 2019 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć