News » Jerzy Kwieciński o porozumieniu klimatycznym w Katowicach

Jerzy Kwieciński o porozumieniu klimatycznym w Katowicach

5 Gru 2018 Możliwość komentowania Jerzy Kwieciński o porozumieniu klimatycznym w Katowicach została wyłączona Share 'Jerzy Kwieciński o porozumieniu klimatycznym w Katowicach' on Facebook Share 'Jerzy Kwieciński o porozumieniu klimatycznym w Katowicach' on Email Share 'Jerzy Kwieciński o porozumieniu klimatycznym w Katowicach' on Print Friendly

Minister Jerzy Kwieciński przekonywał w Katowicach, że w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju i porozumieniu klimatycznym ważną rolę mogą odegrać miasta. Oddziaływanie miast na środowisko potencjalnie jest większe, bo do miast przeniosła się ponad połowa ludności Ziemi.

Inteligentne miasta marnują mniej zasobów, stając się bardziej przyjazne dla środowiska. Inteligentnym miastem łatwiej się zarządza a stosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala też redukować koszty związane z zarządzaniem. Mieszkańcom żyje się wygodniej, m.in. dlatego, że mogą szybciej załatwiać sprawy w urzędach, korzystają z lepiej działającej komunikacji zbiorowej, czują się bezpieczniej, dysponują wieloma aktualnymi informacjami o tym, co ciekawego dzieje się w mieście. Inteligentne miasto umiejętnie wykorzystuje i aktywnie promuje wewnętrzne zasoby i potencjały.

W 2015 r. w Paryżu państwa zobowiązały się, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza – a jeżeli to niemożliwe do jedynie 1,5 stopnia Celsjusza – powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej. Podczas tegorocznego szczytu dyskusja koncentruje się na tym jak wdrożyć ten cel, w tym jak sfinansować inwestycje. W Paryżu zdecydowano, że pieniądze na ten cel powinny pochodzić zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych, a istotną rolę ma w tym pełnić Zielony Fundusz Klimatyczny (GFC) – przypomniał Minister Jerzy Kwieciński.

Jerzy Kwieciński zwrócił uwagę na realizowany przez rząd program „Czyste powietrze” oraz na potrzebę zwiększenia efektywności planowania przestrzennego i powiązania planów zagospodarowania przestrzennego z planowaniem rozwoju. MIiR chce silniej związać planowanie przestrzenne z polityką rozwoju w prowadzonych pracach nad reformą procesu inwestycyjno-budowlanego.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), w ślad za Krajową Polityką Miejską 2023 (KPM), promuje kompleksową koncepcję smart city. Wsparcie dla smart cities jest jednym z szeregu wzajemnie uzupełniających się inicjatyw jakie wdrażamy dla miast w MIiR. Pozostałe działania to m.in.: Pakiet dla Miast Średnich, Mieszkanie+, Dostępność+.

W tym roku rząd rozpoczął realizację programu „Czyste Powietrze”. Jego podstawowym celem jest poprawa efektywności energetycznej istniejących budynków oraz zdecydowane zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z funkcjonujących budynków mieszkalnych. Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a jego łączny budżet to blisko 25 mld EUR.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Wpis został opublikowany 5 Gru 2018 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć