News » Nowa Energia: VI Konferencja Techniczna „Realizacja i…

Nowa Energia: VI Konferencja Techniczna „Realizacja i Eksploatacja Bloków na Parametry Nadkrytyczne” za nami

30 Lis 2018 Możliwość komentowania Nowa Energia: VI Konferencja Techniczna „Realizacja i Eksploatacja Bloków na Parametry Nadkrytyczne” za nami została wyłączona Share 'Nowa Energia: VI Konferencja Techniczna „Realizacja i Eksploatacja Bloków na Parametry Nadkrytyczne” za nami' on Facebook Share 'Nowa Energia: VI Konferencja Techniczna „Realizacja i Eksploatacja Bloków na Parametry Nadkrytyczne” za nami' on Email Share 'Nowa Energia: VI Konferencja Techniczna „Realizacja i Eksploatacja Bloków na Parametry Nadkrytyczne” za nami' on Print Friendly

Zakończyła się VI Konferencja Techniczna „Realizacja i Eksploatacja Bloków na Parametry Nadkrytyczne”, która miała miejsce w dniach 21-23 listopada br. w Kazimierzu Dolnym/Kozienicach, a organizowana przez Wydawnictwo „Nowa Energia” z Raciborza przy współpracy z Partnerem – firmą ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o.

Moderatorem Konferencji był prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, Dyrektor Centrum Energetyki – AGH.

Uczestników podczas panelu otwarcia przywitali (od lewej): Grzegorz Kotte, Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych, ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o., Andrzej Ziółkowski, Prezes Urzędu Dozoru Technicznego, Dorota Kubek oraz Mariusz Marchwiak z Wydawnictwa „Nowa Energia”.

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Energii – Krzysztof Tchórzewski.

Partnerami wydarzenia byli: Urząd Dozoru Technicznego oraz Ecol Sp. z o.o.

Partnerem Prawnym była Kancelaria CMS.

Współpracę podjęła firma – Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki „ENERGOPOMIAR” Sp. z o.o., natomiast rolę Patrona Merytorycznego objęło Centrum Energetyki przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

I PANEL

Jako pierwszy swoją prezentację przedstawił Michał Andruszkiewicz z Kancelarii CMS. Omówił szeroko polski rynek mocy w świetle regulacji Pakietu Zimowego i decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej polski mechanizm mocowy. Kolejny temat: „Energetyka światowa i energetyka polska – jak zmieni się w ciągu dekady” omówił prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, Dyrektor Centrum Energetyki AGH. Pierwszy panel zamknął prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda z Politechniki Warszawskiej, analizą wpływu ruchu próbnego Jednostek Wytwórczych na ceny godzinowe na Rynku Bilansującym.

DEBATA

W dalszej części programu odbył się Panel Dyskusyjny, którego moderatorem był Wojciech Nowak. W debacie udział wzięli (od lewej): mec. Michał Andruszkiewicz z Departamentu Energetyki i Projektów Infrastrukturalnych w Kancelarii CMS; Krzysztof Figat, Prezes Zarządu Polimex-Mostostal S.A.; Grzegorz Kotte, Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o.; Prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda z Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych na Politechnice Warszawskiej; Stefan Pacyński, Prezes Zarządu ENEA BADANIA i ROZWÓJ Sp. z o.o.; Wiesław Mariusz Różacki, Dyrektor Wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Andrzej Ziółkowski, Prezes Urzędu Dozoru Technicznego.

II PANEL

Panel rozpoczął Piotr Oberc oraz Tomasz Wójcik z ENEA Wytwarzanie, omawiając przejęcie do eksploatacji nowego bloku na parametry nadkrytyczne 1075 MW. Wątek kontynuował Grzegorz Kotte z ENEA Wytwarzanie przedstawiając doświadczenia z pierwszego roku eksploatacji bloku na parametry nadkrytyczne 1075 MW. Łukasz Zapała z ILF Consulting Engineers Polska mówił o roli inżyniera kontraktu przy rozruchu i przekazaniu do eksploatacji bloku na parametry nadkrytyczne. Paweł Gawron z firmy Ecol omówił szeroko rolę chemii energetycznej i jej wpływ na funkcjonowanie nowoczesnej elektrowni. Wojciech Puch z firmy KAEFER przedstawił w swojej prezentacji przemysłowe rozwiązania w zakresie pozyskiwania energii oparte na odzysku ciepła odpadowego.

III PANEL

Trwałość eksploatacyjna elementów ciśnieniowych kotłów o parametrach nadkrytycznych została omówiona przez Adama Zielińskiego z Instytutu Metalurgii Żelaza. Niezwykle ciekawym tematem panelu był „Rozruch bloku 910 MW”, który przedstawił Adam Kampa z Grupy Tauron Nowe Jaworzno. Wątek kontynuował Damian Klinos z RAFAKO prezentacją „Zaawansowanie projektu Jaworzno J910 „. Bezpieczeństwo oraz ciągłość działania urządzeń technicznych w energetyce zawodowej omówił Maciej Balcerzak z UDT. Panel zwieńczył referat Szymona Pająka z firmy Energopomiar, przedstawiający praktyczne wskazówki na temat odbioru bloku gazowo-parowego przez inwestora.

IV PANEL

„Stan zerowy materiału elementów krytycznych kotła i rurociągów parowych oraz jego przydatność w ocenie trwałości eksploatacyjnej” był tematem, który omawiał  Janusz Dobrzański z Instytutu Metalurgii Żelaza. „Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole – Założenia Techniczne, Realizacja, Rozruch, Ochrona Środowiska” były przedmiotem rozważań, którymi podzielił się Bolesław Przybyszewski z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. Paweł Noakowski z firmy BEROA przedstawił temat: „Budowa dwóch chłodni kominowych H = 185 m dla bloków 5 i 6 w Elektrowni PGE Opole”. Grzegorz Golański z Politechniki Częstochowskiej omawiał degradację struktury stali austenitycznych po eksploatacji w rzeczywistych parametrach pracy kotła energetycznego. Stacje konwersji pary o wielkiej wydajności w warunkach nadkrytycznych omówił z kolei Mirosław Kopyta z AVK Armadan.

V PANEL

Planowanie remontów oraz niezawodność dużych bloków energetycznych omówił Stanisław Borawski z Fortum Power and Heat Polska. Oszacowanie postępu korozji wysokotemperaturowej materiałów pracujących w energetyce poprzez analizę ubytku metalu bazując na danych laboratoryjnych w sposób naukowy przedstawił Tomasz Dudziak z Instytutu Odlewnictwa. Piotr Szul z firmy Intec  przedstawił referat: „Stacje redukcyjno-schładzające, nowoczesny algorytm regulacji”. Analiza obszarów krytycznych bloków energetycznych przy zastosowaniu światłowodowych technik pomiarowych jako narzędzia do określania bieżącego stanu technicznego oraz prognozy resursu, została obszernie omówiona przez Arkadiusza Grzywę z FIGHTS ON LOGISTICS. Ostatni referat wygłosił Andrzej Błaszczyk z HYDRO-POMP, a temat dotyczył wybranych modernizacji parametrów pracy i regulacji pomp wody chłodzącej i sprężarek.

ROZMOWY KULUAROWE – WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

Pomiędzy każdym panelem był czas na rozmowy w kuluarach. Każdy z uczestników miał możliwość pozyskania nowych kontaktów biznesowych, oraz okazję do bezpośredniej wymiany doświadczeń.

WIECZORNE KOLACJE

Podczas pierwszego dnia w trakcie kolacji odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konferencji, po czym odbył się koncert zespołu Blueberry Hill. W drugim dniu również przewidziane były atrakcje dla uczestników.

WYCIECZKA TECHNICZNA

W trzecim dniu odbyła się wycieczka techniczna do Elektrowni Kozienice, gdzie odbyło się zwiedzanie nowego bloku 1075 MW.

Pełna fotorelacja

Już dzisiaj zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej edycji, która zaplanowana została na: 20-22 listopada 2019 r.

Wydawnictwo „Nowa Energia”

Wpis został opublikowany 30 Lis 2018 w następujących kategoriach: News, Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć