News » Srebrny Laur Innowacyjności dla GAZ-SYSTEM

Srebrny Laur Innowacyjności dla GAZ-SYSTEM

9 Lis 2018 Możliwość komentowania Srebrny Laur Innowacyjności dla GAZ-SYSTEM została wyłączona Share 'Srebrny Laur Innowacyjności dla GAZ-SYSTEM' on Facebook Share 'Srebrny Laur Innowacyjności dla GAZ-SYSTEM' on Email Share 'Srebrny Laur Innowacyjności dla GAZ-SYSTEM' on Print Friendly

Nowatorskie stanowisko do wzorcowania gazomierzy gazem ziemnym w warunkach najbardziej zbliżonych do tych, jakie panują w systemie przesyłowym zostało docenione przez Kapitułę Konkursową „Laur Innowacyjności 2018”. Spółka otrzymała Srebrny Laur podczas gali zorganizowanej w Warszawie przez Naczelną Organizację Techniczną.

Nagrodzone stanowisko do wzorcowania gazomierzy umożliwia wzorcowanie w dwóch obiegach: zamkniętym i otwartym. W pierwszym przypadku, przepływ gazu odbywa się w zamkniętej instalacji i wymuszany jest przez specjalnie skonstruowaną na potrzeby laboratorium sprężarkę osiową. W układzie otwartym z kolei gaz pobierany jest pod ciśnieniem z pobliskiej tłoczni Hołowczyce zlokalizowanej w województwie mazowieckim, a następnie oddawany do gazociągu.

Nasze stanowisko do wzorcowania gazomierzy umożliwia prowadzenie w jednym miejscu zarówno prac badawczo-rozwojowych, jak i wzorcowania gazomierzy gazem ziemnym w szerokim zakresie ciśnienia i strumienia objętości. To innowacyjne rozwiązanie na skalę kraju i Europy – powiedziała Aneta Korda-Burza, Dyrektor Pionu Laboratoriów GAZ-SYSTEM odbierając nagrodę.

Usługa wzorcowania gazomierzy, którą oferuje Laboratorium Gazomierzy w Hołowczycach pozwoli na zwiększenie dokładności pomiaru objętości gazu w rozliczeniach z klientami. Stanowisko umożliwia również prowadzenie badań urządzeń pracujących z gazem ziemnym na wysokim ciśnieniu np. testy prototypów urządzeń. Technologia została opracowana w ramach projektu badawczo-rozwojowego dofinansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Stanowisko oddano do eksploatacji w maju 2017 r. Od tego czasu prowadzono na nim wzorcowania wewnętrzne celem wykazania biegłości stanowiska i personelu na potrzeby trwającego obecnie procesu akredytacji w zakresie wzorcowania gazomierzy turbinowych.

Kapituła konkursu im. Stanisława Staszica „Laur Innowacyjności 2018” ocenia nowoczesne rozwiązania, które mogą mieć wpływ na przyspieszenie rozwoju społeczno – gospodarczego Polski. To ósma edycja konkursu, podczas której przyznano Złote, Srebrne i Brązowe Laury oraz wyróżnienia w 13 kategoriach. Stanowisko do wzorcowania gazomierzy przy ciśnieniu roboczym uzyskało Srebrny Laur Innowacyjności w kategorii Mechanika, Maszyny i Urządzenia. Konkurs został zorganizowany przez Naczelną Organizację Techniczną Federację Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych.

Źródło: GAZ-SYSTEM S.A.

Wpis został opublikowany 9 Lis 2018 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć