News » Pilotażowy klaster energii doceniony przez Ministerstwo Energii

Pilotażowy klaster energii doceniony przez Ministerstwo Energii

9 Lis 2018 Możliwość komentowania Pilotażowy klaster energii doceniony przez Ministerstwo Energii została wyłączona Share 'Pilotażowy klaster energii doceniony przez Ministerstwo Energii' on Facebook Share 'Pilotażowy klaster energii doceniony przez Ministerstwo Energii' on Email Share 'Pilotażowy klaster energii doceniony przez Ministerstwo Energii' on Print Friendly

Dzierżoniowski Klaster Energii, koordynowany przez spółkę TAURON Ekoenergia, otrzymał certyfikat z wyróżnieniem w II Konkursie na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii organizowanym przez Ministerstwo Energii.

Klastry energetyczne to pomysł pionierski. Tego typu przedsięwzięcie nie ma swojego odpowiednika w Europie, dlatego kluczowym wyzwaniem jest opracowanie modelu współpracy między wszystkimi podmiotami chcącymi go tworzyć. Obecnie TAURON buduje kompetencje koordynatora w ramach trzech struktur klastrowych, to jest karkonoskiego, oławskiego i dzierżoniowskiego klastra energii – mówi Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.

Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się 6 listopada br. w Warszawie. Dzierżoniowski klaster otrzymał certyfikat i wyróżnienie. W konkursie wzięło udział 68 klastrów, certyfikaty otrzymały 33 a wyróżnienia jedynie 6 podmiotów. W klastrze dzierżoniowskim podobnie, jak w karkonoskim i oławskim – TAURON Ekoenergia pełni rolę Koordynatora Klastra.

Zakończenie projektu badawczo-rozwojowego „Klastry Energii – pilotaż roli koordynatora” przewidziane jest na grudzień 2019 r. Efektem prac i zebranych doświadczeń będzie kompleksowa usługa koordynatora klastrów (oferta handlowa dla inicjatyw klastrowych – z opcją skalowania i komercjalizacji). Komercjalizacja, czyli wprowadzenie nowej usługi do ofert TAURON Ekoenergia usługi koordynatora jest planowana na IV kwartał 2020 r. (wprowadzenie nowego produktu/usługi do oferty TEE).

Prowadzone prace koncentrują się na przygotowaniu narzędzi umożliwiających wypełnienie głównego założenia usługi koordynatora klastra energii, jakim jest pełnienie funkcji operatora techniczno-handlowego – podkreśla Roman Gabrowski, Prezes Zarządu TAURON Ekoenergia.

Zadaniem klastrów energii jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki.

Dzierżoniowski Klaster Energii został powołany w połowie 2017 r. porozumieniem sygnowanym przez TAURON Ekoenergia, przedstawicieli powiatu dzierżoniowskiego oraz instytucji i firm, które zadeklarowały chęć współpracy (tj. Wodociągi i Kanalizacja spółka z o.o. w Dzierżoniowie, Stowarzyszenie Ziemi Dzierżoniowskiej, Gmina Miejska Dzierżoniów, Gmina Bielawa, Starostwo Powiatu Dzierżoniowskiego, Gmina Dzierżoniów, Gmina Pieszyce, Gmina Piława Górna, Gmina Niemcza, Gmina Łagiewniki, ECO Ekologiczne Centrum Odzysku spółka z o.o. w Pieszycach, ZEC Zakład Energetyki Cieplnej spółka z o.o. w Pieszycach Oddział Terenowy Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość” w Świdnicy).

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 9 Lis 2018 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć