News » Ankieta EBI dotycząca klimatu – Polacy są mniej zaniepokojeni…

Ankieta EBI dotycząca klimatu – Polacy są mniej zaniepokojeni zmianą klimatu niż inne narody europejskie

9 Lis 2018 Możliwość komentowania Ankieta EBI dotycząca klimatu – Polacy są mniej zaniepokojeni zmianą klimatu niż inne narody europejskie została wyłączona Share 'Ankieta EBI dotycząca klimatu – Polacy są mniej zaniepokojeni zmianą klimatu niż inne narody europejskie' on Facebook Share 'Ankieta EBI dotycząca klimatu – Polacy są mniej zaniepokojeni zmianą klimatu niż inne narody europejskie' on Email Share 'Ankieta EBI dotycząca klimatu – Polacy są mniej zaniepokojeni zmianą klimatu niż inne narody europejskie' on Print Friendly

Opublikowane wyniki ankiety EBI dotyczącej zmiany klimatu pokazują, że 75% obywateli Polski jest zaniepokojonych zmianą klimatu, podczas gdy średnia UE to 78%. Wnioski z badania w bardziej szczegółowy sposób zaprezentują obawy Europejczyków oraz potrzebę podjęcia działań przed międzynarodową konferencją COP24, która odbędzie się w dniach 3-14 grudnia w Polsce.

Dnia 8 listopada 2018 r. w Luksemburgu, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) we współpracy z globalną firmą badania opinii publicznej YouGov przeprowadził pierwszą na świecie ankietę badającą nastroje obywateli Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin w kwestii zmiany klimatu.

Ankieta EBI pokazała, że Polacy są mniej świadomi zagrożeń związanych ze zmianą klimatu niż przeciętny obywatel UE. 40% Polaków uważa, że zmiana klimatu już teraz jest zagrożeniem dla ludzkości, podczas gdy średnia UE to 59%. Zasadniczo ankieta pokazała różnice pomiędzy mieszkańcami Europy południowej, którzy są bardzo zaniepokojeni zmianą klimatu, a mieszkańcami Europy północnej, którzy mniej się tym przejmują.

Badanie pokazało również różnice pokoleniowe w podejściu do zmiany klimatu w Polsce. Są one jednak odmienne niż w innych państwach UE. W większości państw europejskich młodsze pokolenie jest bardziej świadome zmian klimatu niż starsze. W Polsce jest odwrotnie: 48% Polaków w wieku 35-54 lat uważa, że zmiana klimatu jest zagrożeniem dla ludzkości, natomiast wśród przedstawicieli młodszego pokolenia (18-34) uważa tak zaledwie 34%.

Ankieta pokazuje, że mimo zwiększającej się świadomości zmiany klimatu w Europie pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Tematyce tej będzie poświęcona globalna konferencja klimatyczna COP24 dla decydentów politycznych, która odbędzie się w grudniu w Polsce. Ankieta EBI dotycząca klimatu pokazała, że 20% obywateli UE wciąż jeszcze nie jest zaniepokojona zmianą klimatu mimo ostrzeżeń Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, który ocenia, że globalne ocieplenie będzie miało istotny wpływ na ekosystemy, społeczności i gospodarki na całym świecie.

W porównaniu z Amerykanami i Chińczykami Europejczycy dużo lepiej rozumieją kwestie zmiany klimatu. Zaniepokojenie lub obawę w związku ze zmianą klimatu wyraziło 78% Europejczyków, a tylko 65% Chińczyków i 63% Amerykanów. Badanie pokazało również, że tylko niewielki odsetek Europejczyków jest sceptyczny wobec zmiany klimatu (6% nie ma pewności, czy zmiana klimatu faktycznie ma miejsce, a 1% temu zaprzecza). Z kolei w Stanach Zjednoczonych postrzeganie zmiany klimatu jest zróżnicowane: jedna trzecia Amerykanów jest zaniepokojona zmianą klimatu, natomiast 14% sceptycznie podchodzi do kwestii zmiany klimatu.

Monica Scatasta (Kierownik ds. Polityki Środowiskowej, Klimatycznej i Społecznej w EBI): Trzy lata temu osiągnęliśmy globalne porozumienie w kwestii tego, co należy zrobić, aby zapobiec katastroficznej zmianie klimatu. Postęp jest jednak zbyt wolny. Mimo że Europejczycy są w porównaniu z Amerykanami i Chińczykami bardziej świadomi zagrożeń i wymaganych działań, to wciąż pozostało jeszcze wiele do zrobienia, aby na konferencji COP24 w Polsce pobudzić społeczność międzynarodową do działania. Jako największa na świecie instytucja finansująca walkę ze skutkami zmiany klimatu kładziemy ogromny nacisk na działania z tym związane. Jesteśmy przekonani, że działania podejmowane przez obywateli mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych określonych w porozumieniu paryskim.

Nastroje polskich obywateli w kwestii zmiany klimatu:

  • 19% odczuwa obawę w związku ze zmianą klimatu;
  • 56% odczuwa zaniepokojenie w związku ze zmianą klimatu;
  • 49% uważa, że zmiana klimatu jest głównie skutkiem działalności człowieka;
  • 12% uważa, że zmiana klimatu jest głównie skutkiem naturalnych zmian w środowisku;
  • 40% uważa, że zmiana klimatu już teraz jest zagrożeniem dla ludzkości.

Źródło: European Investment Bank

Wpis został opublikowany 9 Lis 2018 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć