Emisje, CO2 » Premier Mateusz Morawiecki w Suwałkach o Programie Czyste…

Premier Mateusz Morawiecki w Suwałkach o Programie Czyste Powietrze

12 Paź 2018 Możliwość komentowania Premier Mateusz Morawiecki w Suwałkach o Programie Czyste Powietrze została wyłączona Share 'Premier Mateusz Morawiecki w Suwałkach o Programie Czyste Powietrze' on Facebook Share 'Premier Mateusz Morawiecki w Suwałkach o Programie Czyste Powietrze' on Email Share 'Premier Mateusz Morawiecki w Suwałkach o Programie Czyste Powietrze' on Print Friendly

Od ub. miesiąca w gminach na terenie całej Polski trwają spotkania informacyjne w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Dziś w spotkaniu z mieszkańcami Suwałk wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Spotkanie w Suwałkach rozpoczął premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił znaczenie programu Czyste Powietrze dla rozwoju Polski.

– Program ten nie tylko poprawi jakość powietrza, obniży rachunki za ogrzewanie, ale i przyczyni się do poprawy jakości zdrowia oraz życia mieszkańców Polski – mówił Premier.

– Dzięki zebranym środkom budżetowym i unijnym możemy poprawić sytuację jakości powietrza w 4-5 mln gospodarstw domowych – podkreślał szef rządu.

Na kompleksowość programu Czyste Powietrze oraz jego znaczenie dla mieszkańców Polski wskazywał wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

– Najistotniejszą cechą programu Czyste Powietrze jest jego kompleksowość. Środki finansowe będą przeznaczane zarówno na nowe piece, jak i na termomodernizację budynków – powiedział wiceminister Mazurek

– Wysokość dofinansowania będzie zależeć od sytuacji materialnej wnioskodawców. Osoby o najniższych dochodach będą mogły liczyć na sfinansowanie prawie całej inwestycji – podkreślał wiceminister środowiska.

Zgromadzeni mieszkańcy Suwałk mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami realizowanego programu oraz zasadami uzyskiwania środków w jego ramach. Eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentowali też sposób wypełniania wniosku i odpowiedzieli na nurtujące mieszkańców pytania.

Nabór wniosków w ramach programu rozpoczął się 19 września, a do wczoraj Polacy złożyli ich już ponad 4,5 tys. Zdecydowana większość osób skorzystała z elektronicznych narzędzi ułatwiających wypełnienie wniosku.

O Programie Czyste Powietrze

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu.

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Więcej szczegółów na temat programu priorytetowego Czyste Powietrze znajdziecie Państwo w na stronie Ministerstwa Środowiska(link otwiera się w nowym oknie) w zakładce Czyste Powietrze.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 12 Paź 2018 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć