News » Większe wydobycie gazu na Podkarpaciu to większe bezpieczeństwo…

Większe wydobycie gazu na Podkarpaciu to większe bezpieczeństwo energetyczne Polski

9 Paź 2018 Możliwość komentowania Większe wydobycie gazu na Podkarpaciu to większe bezpieczeństwo energetyczne Polski została wyłączona Share 'Większe wydobycie gazu na Podkarpaciu to większe bezpieczeństwo energetyczne Polski' on Facebook Share 'Większe wydobycie gazu na Podkarpaciu to większe bezpieczeństwo energetyczne Polski' on Email Share 'Większe wydobycie gazu na Podkarpaciu to większe bezpieczeństwo energetyczne Polski' on Print Friendly

W Kramarzówce na Podkarpaciu z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odbyła się konferencja „Nowy rozdział w poszukiwaniach i wydobyciu gazu ziemnego na Podkarpaciu”. Ministerstwo Energii reprezentował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Według PGNiG w Kramarzówce koło Jarosławia znajduje się największe złoże gazu w Polsce, szacowane na prawie 20 mld m3.

PGNiG wykonało największe zdjęcie sejsmiczne w Europie, używając do tego metody 3D, by potwierdzić, jak duże są podkarpackie złoża. Zastosowana metoda to jeden z elementów nowej koncepcji poszukiwań, która ma doprowadzić do wzrostu wydobycia tego surowca w Polsce południowo-wschodniej. Gaz zlokalizowany jest w warstwach skalnych, które do tej pory nie były komercyjnie eksploatowane. Teraz znajdujący się tu gaz ma trafić do sieci w połowie 2019 r. po wcześniejszym wybudowaniu gazociągu. Na eksploatacji złóż w różny sposób skorzysta aż 127 gmin.

Wydobycie na Podkarpaciu od lat ma tendencję spadkową, ale ocenia się, że region ma potencjał, by nie tylko utrzymać, ale i rozwijać produkcję gazu. Jak szacuje Instytut Nafty i Gazu, w tym regionie zapadliska przedkarpackiego pozostało do wydobycia jeszcze ok. 150 mld m3 gazu ziemnego.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 9 Paź 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć