News » Rosnące ceny energii i brak polityki energetycznej państwa –…

Rosnące ceny energii i brak polityki energetycznej państwa – raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. III kw. br.

9 Paź 2018 Możliwość komentowania Rosnące ceny energii i brak polityki energetycznej państwa – raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. III kw. br. została wyłączona Share 'Rosnące ceny energii i brak polityki energetycznej państwa – raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. III kw. br.' on Facebook Share 'Rosnące ceny energii i brak polityki energetycznej państwa – raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. III kw. br.' on Email Share 'Rosnące ceny energii i brak polityki energetycznej państwa – raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. III kw. br.' on Print Friendly
Pliki do pobrania
pdf icon Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

Do otwarcia plików w formacie PDF wymagany jest program Adobe Reader lub Foxit Reader.

Podobnie jak w podsumowaniu II kwartału, tak i obecnie, za zjawisko o negatywnych dla gospodarki i odbiorców komunalnych skutkach uważam znaczący wzrost cen energii powiedział Minister Gospodarki w Gabinecie Cieni BCC dr Janusz Steinhoff w trakcie posiedzenia, które odbyło się 8 października w Warszawie.

W przeciwieństwie do lansowanej przez przedstawicieli rządu tezie, iż wpływ cen energii na gospodarkę nie jest na tyle znaczący, by zagroził jej konkurencyjności uważam, że będzie to miało widoczne, ekonomiczne skutki w długofalowej perspektywie. Wzrost cen energii elektrycznej to efekt rosnących ceny emisji CO2 nakładanych na polską elektroenergetykę oraz wysokich cen nośników energii i niewystarczającej ich dywersyfikacji w miksie energetycznym. Uprawnienia do emisji CO2, w europejskim systemie ETS, w ciągu roku podrożały ponadtrzykrotnie osiągając poziom 25 euro za tonę CO2. Polska ponad 75% energii elektrycznej produkuje z paliw stałych tj. z węgla kamiennego i brunatnego. Giełdowe ceny energii elektrycznej z dostawą w kolejnym roku w ciągu 12 miesięcy wzrosły z ok. 160 do 250 zł za MWh dodał.

Brakuje również polityki energetycznej państwa, która jest niezwykle potrzebna przedsiębiorcom i całej gospodarce. Natomiast, na pozytywną ocenę zasługują konsekwentnie prowadzone przez GAZ System działania w obszarze inwestycji w sieci przesyłowe i dystrybucyjne zwiększające poziom gazyfikacji naszego kraju. Harmonogram prac związanych z projektem Baltic Pipe jest konsekwentnie realizowany podsumował Janusz Steinhoff.

Źródło: BCC

Wpis został opublikowany 9 Paź 2018 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć