News » Platforma do raportowania danych transakcyjnych prowadzona…

Platforma do raportowania danych transakcyjnych prowadzona przez TGE ma już 3 lata

9 Paź 2018 Możliwość komentowania Platforma do raportowania danych transakcyjnych prowadzona przez TGE ma już 3 lata została wyłączona Share 'Platforma do raportowania danych transakcyjnych prowadzona przez TGE ma już 3 lata' on Facebook Share 'Platforma do raportowania danych transakcyjnych prowadzona przez TGE ma już 3 lata' on Email Share 'Platforma do raportowania danych transakcyjnych prowadzona przez TGE ma już 3 lata' on Print Friendly

Uruchomiona 7 października 2015 r. platforma do raportowania danych transakcyjnych świętuje swój jubileusz. Towarowa Giełda Energii uzyskała status RRM jako jeden z pierwszych podmiotów raportujących w Unii Europejskiej. System RRM TGE oferuje uczestnikom rynku kompleksową obsługę obowiązku wynikającego z Rozporządzenia REMIT. Platforma RRM TGE posiada obecnie 1632 użytkowników.

– Minęły 3 lata od wdrożenia systemu RRM TGE i z całą pewnością możemy powiedzieć, że zakończyło się ono sukcesem. Platforma pozwoliła na pozyskanie zupełnie nowej grupy odbiorców oraz wzmocnieniła pozycję TGE na arenie krajowej i międzynarodowej. Przekazaliśmy rynkowi dobre narzędzie, funkcjonalną aplikację internetową, dzięki której mogą spełniać wymogi unijne. Jest to zasługa zespołu, który codziennie czuwa nad prawidłowością działania systemu. Z okazji jubileuszu chciałbym serdecznie podziękować zarówno zespołowi Jana Noworyty, jak i wszystkim użytkownikom systemu – powiedział Piotr Listwoń, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych TGE.

Towarowa Giełda Energii zaoferowała usługę raportowania danych transakcyjnych 7 października 2015 r. Platforma RRM TGE była wówczas odpowiedzią na Rozporządzenie unijne REMIT (Regulation on Wholsale Energy Market Integrity and Transparency), które nakłada na uczestników hurtowego rynku energii elektrycznej i gazu obowiązek raportowania danych transakcyjnych zawartych na zorganizowanych platformach obrotu tymi towarami. Raportowanie może odbywać się jedynie za pośrednictwem podmiotów, które uzyskały w ACER status RRM (Registered Reporting Mechanism). TGE uzyskała ten status 12 sierpnia 2015 r., jako jeden z pierwszych podmiotów raportujących w Unii Europejskiej.

Zakres usługi raportowania zdefiniowany został w w aktach implementujących oraz w formacie zgodnym z ARIS (ACER REMIT Information System), który jest centralnym systemem informatycznym ACER, przetwarzającym dane związane z REMIT.

Zdobyte doświadczenie oraz zaufanie użytkowników systemu pozwoliło TGE na rozszerzenie zakresu raportowania danych o transakcje OTC. Produkcyjne uruchomienie rozbudowanej wersji systemu nastąpiło 7 kwietnia 2016 r.

W latach 2015-2018 za pośrednictwem platformy RRM TGE:

  • dokonano ponad 20 614 800 operacji dotyczących zleceń giełdowych,
  • zaraportowano ponad 10 116 290 zleceń giełdowych,
  • zaraportowano ponad 7 657 569 transakcji giełdowych,
  • zaraportowano ponad 142 982 transakcji OTC ogółem,
  • wysłano ponad 147 594 raportów giełdowych,
  • wysłano ponad 35 416 raportów OTC.

System RRM TGE umożliwa bezpieczne i efektywne raportowanie danych transakcyjnych, łatwe monitorowanie samego procesu raportowania oraz dostęp do powiadomień o istotnych zdarzeniach związanych z raportowaniem, m.in. takich jak akceptacja raportu przez ARIS.

Źródło: Towarowa Giełda Energii SA

Wpis został opublikowany 9 Paź 2018 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć