News » O perspektywach najbardziej obiecującej technologii jądrowej…

O perspektywach najbardziej obiecującej technologii jądrowej będą dyskutowali w Warszawie eksperci z całego świata

5 Paź 2018 Możliwość komentowania O perspektywach najbardziej obiecującej technologii jądrowej będą dyskutowali w Warszawie eksperci z całego świata została wyłączona Share 'O perspektywach najbardziej obiecującej technologii jądrowej będą dyskutowali w Warszawie eksperci z całego świata' on Facebook Share 'O perspektywach najbardziej obiecującej technologii jądrowej będą dyskutowali w Warszawie eksperci z całego świata' on Email Share 'O perspektywach najbardziej obiecującej technologii jądrowej będą dyskutowali w Warszawie eksperci z całego świata' on Print Friendly

Międzynarodowa konferencja HTR 2018 poświęcona reaktorom wysokotemperaturowym (HTR) i ich zastosowaniom odbędzie się w dniach 8-10 października 2018 r. w Warszawie. Konferencja powinna wytyczyć sposoby przechodzenia na poziom praktycznego wdrażania tej niezwykle bezpiecznej technologii, która może wkrótce stać się ważnym źródłem energii dostarczanej w postaci ciepła dla procesów przemysłowych i gospodarstw domowych.

Reaktory chłodzone gazem wysokotemperaturowym są uważane za jedną z najlepszych opcji spośród różnych technologii reaktorów, dzięki unikalnym cechom konstrukcyjnym zapobiegającym topieniu się rdzenia oraz dzięki jej dojrzałości technologicznej. Konferencja HTR 2018 ma na celu wymianę informacji na temat badań i rozwoju w zakresie technologii HTR oraz przyspieszenie jej szerokiego zastosowania w produkcji ciepła przemysłowego. Tematyka spotkania obejmie aktualną budowę reaktorów HTR w Chinach, reaktory zaproponowane dla kanadyjskich kopalń, wyniki badań z programów europejskich, japońskich i amerykańskich, brytyjskie zamierzenia w zakresie małych reaktorów, a także ambitne plany Polski w tej dziedzinie. Wśród uczestników znajdą się eksperci z sektorów badań i przemysłu, a także decydenci.

– Mówiąc o energii zwykle mamy na myśli energię elektryczną. Ale w rzeczywistości zużywamy więcej energii w postaci ciepła, szczególnie w przemyśle chemicznym i ciężkim. Technologia HTR może zaoferować czyste, przyjazne dla środowiska i bezpieczne rozwiązanie na rosnące zapotrzebowanie – mówi prof. Grzegorz Wrochna, Przewodniczący konferencji. – Technologia była opracowywana przez lata i została pomyślnie przetestowana w kilku krajach. Nadszedł czas, aby wprowadzić ją szeroko jako ważną część ogólnego koszyka energetycznego – dodaje.

Konferencja HTR 2018 to dziewiąte międzynarodowe spotkanie tematyczne dotyczące technologii reaktorów wysokotemperaturowych. Spotkania zainaugurowała w 2002 r. Europejska Sieć Technologii Wysokotemperaturowych Reaktorów HTR-TN w Petten w Holandii. Następnie kolejne spotkania odbyły się w Chinach (Pekin, 2004), RPA (Johannesburg, 2006), USA (Waszyngton DC, 2008), Czechach (Praga, 2010), Japonii (Tokio, 2012), Chinach (Weihai, 2014) i USA (Las Vegas, 2016).

Polska została wybrana do organizacji konferencji HTR 2018 ze względu na jej zainteresowanie tą technologią. Wdrożenie HTR należy do priorytetowych projektów w rządowym dokumencie „Strategia odpowiedzialnego rozwoju”. Niedawno polskie Ministerstwo Energetyki opublikowało raport dotyczący możliwości zastosowania technologii HTR (www.gov.pl/energia/wysokotemperaturowe-reaktory-jadrowe-chlodzone-gazem-htgr). Konferencja jest organizowana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Swój udział w konferencji zapowiedziało ponad 200 uczestników ekspertów, naukowców i praktyków ze wszystkich kontynentów. Patronat na konferencją objęli: Minister Energii, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polski Komitet Światowej Rady Energetycznej, europejska Nuclear Cogeneration Industrial Initiative.

Konferencję, która odbędzie się w hotelu Novotel Centrum, otworzy Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Referaty wygłoszą m.in. Wiceminister Środowiska Michał Kurtyka, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki Józef Sobolewski, Dyrektor Generalny Agencji Energii Jądrowej OECD William Magwood, Doradca Białego Domu ds. Energii Jądrowej Michael Goff, przedstawiciele brytyjskiego ministerstwa BEIS (Business, Energy and Industrial Strategy) oraz japońskiego MEXT (Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology). Swoje osiągnięcia i plany przedstawią też szefowie największych instytucji badawczych z Chin, Indonezji i Kanady.

Wstęp przedstawicieli mediów jest możliwy po uprzednim zgłoszeniu na adres rzecznik@ncbj.gov.pl lub zgłoszeniu telefonicznym pod nr 512 583 695. Konferencja od poniedziałku do środy odbywać się będzie w godz. 9:00-18:00.

Strona konferencji: www.htrconf.org

Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Wpis został opublikowany 5 Paź 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć