News » PGNiG: Wzrasta konsumpcja gazu w Polsce. Blisko 20% importu to…

PGNiG: Wzrasta konsumpcja gazu w Polsce. Blisko 20% importu to dostawy LNG

4 Paź 2018 Możliwość komentowania PGNiG: Wzrasta konsumpcja gazu w Polsce. Blisko 20% importu to dostawy LNG została wyłączona Share 'PGNiG: Wzrasta konsumpcja gazu w Polsce. Blisko 20% importu to dostawy LNG' on Facebook Share 'PGNiG: Wzrasta konsumpcja gazu w Polsce. Blisko 20% importu to dostawy LNG' on Email Share 'PGNiG: Wzrasta konsumpcja gazu w Polsce. Blisko 20% importu to dostawy LNG' on Print Friendly

Na podstawie potwierdzonych danych sprawozdawczych Spółka informuje, że w strukturze importu PGNiG w okresie styczeń-sierpień 2018 r. udział gazu LNG wyniósł blisko 20%, a udział gazu z Rosji ok. 74%.

W okresie styczeń-sierpień 2018 r. PGNiG sprowadziło blisko 64% więcej gazu LNG niż w analogicznym okresie 2017 r. i ok. 7% więcej gazu z Rosji.

Jednocześnie Spółka zaznacza, że wahające się corocznie i kwartalnie ilości importowanego gazu z Rosji nie są skutkiem jakichkolwiek zmian w długoterminowym kontrakcie importowym. Ilości te są zawsze wyższe od minimalnych ilości narzuconych przez Gazprom w ramach klauzuli take or pay, ale są także zawsze niższe od maksymalnych ilości rocznych ustalonych wiele lat temu w długoterminowym kontrakcie importowym, który wygasa w 2022 r.

Oprócz wydobycia gazu w Polsce, które pokrywa około 25% zapotrzebowania polskiego rynku, PGNiG importujre coraz więcej gazu z coraz większej liczby państw (Katar, USA, Norwegia). Import gazu rośnie w odpowiedzi na gwałtownie rosnące zapotrzebowanie polskiego rynku. Konsumpcja gazu w Polsce wzrosła z 15 mld m3 w 2015 r. do 17 mld m3 w 2017 r. Jest to najbardziej dynamiczny wzrost w historii polskiego rynku, ale także jeden z najwyższych wzrostów w Europie.

PGNiG kontynuuje wysiłki na rzecz dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw gazu do Polski i przygotowuje się do rozpoczęcia zaopatrywania polskiego rynku w gaz wydobywany na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, którego transport gazociągiem Baltic Pipe przez Morze Północne, Danię i Morze Bałtyckie rozpocznie się pod koniec 2022 r. Ponadto, w ramach przygotowywanych kontraktów wieloletnich, PGNiG będzie dysponował  od 2022 r. corocznie portfelem ponad 4 mln ton LNG z USA (ok. 5,5 mld m3 po regazyfikacji).

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Wpis został opublikowany 4 Paź 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć