News » Kolejny wspólny sukces PGNiG i ERU na Ukrainie

Kolejny wspólny sukces PGNiG i ERU na Ukrainie

4 Paź 2018 Możliwość komentowania Kolejny wspólny sukces PGNiG i ERU na Ukrainie została wyłączona Share 'Kolejny wspólny sukces PGNiG i ERU na Ukrainie' on Facebook Share 'Kolejny wspólny sukces PGNiG i ERU na Ukrainie' on Email Share 'Kolejny wspólny sukces PGNiG i ERU na Ukrainie' on Print Friendly

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z ukraińskim partnerem – Energy Resources of Ukraine – dostarczą gaz ziemny dla operatora sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz.

Zakontraktowane przez firmy dostawy na ponad 200 mln m³ błękitnego paliwa  realizowane będą od października 2018 do 1 maja 2019 roku. Surowiec zostanie przeznaczony na potrzeby własne Ukrtransgaz. O wyborze kontrahenta zadecydowała najkorzystniejsza oferta cenowa.

– ERU nieustannie umacnia i rozwija swoją czołową pozycję na ukraińskim rynku gazu. Spośród prywatnych firm ERU utrzymywała w 2017 roku największe ilości gazu w ukraińskich magazynach. Powtórzenie tego wyniku w 2018 r. pozwala naszej firmie odnosić sukcesy na bardzo konkurencyjnym rynku krajowym – powiedział Yaroslav Mudriy, Prezes ERU Trading. – Strategiczna współpraca z PGNiG, którego portfel obejmuje gaz LNG, w połączeniu z ubezpieczeniem ryzyka politycznego zapewnionym nam przez OPIC, tworzy stabilną podstawę dla rozwoju i wdrażania nowych ambitnych projektów w ukraińskim sektorze energetycznym – dodał.

– Kolejny kontrakt to wynik bardzo dobrej współpracy PGNiG i ERU oraz tego, że zaoferowane przez PGNiG ukraińskiemu partnerowi warunki są rynkowe i bardzo konkurencyjne. Od 2016 r. konsekwentnie budujemy naszą markę na ukraińskim rynku energetycznym – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes PGNiG SA ds. Handlowych. – PGNiG jako lider rynku gazu w Polsce posiada zasoby i doświadczenie, dzięki którym jest stabilnym i wiarygodnym dostawcą gazu. Już dziś oferujemy naszym klientom gaz z różnych źródeł i kierunków, w tym LNG pochodzący z Kataru, USA czy Norwegii, gaz z rynków europejskich i gaz wydobywany przez PGNiG w Polsce. Jestem przekonany, że nasza rola bezpiecznego i konkurencyjnego dostawcy w regionie istotnie wzrośnie po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe z Norwegii do Polski – dodał.

Od sierpnia 2016 do końca czerwca 2018 r. PGNiG SA wyeksportowała na Ukrainę ponad 1,3 mld m³ gazu ziemnego. Dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ERU jest strategicznym partnerem na tym rynku. Obie spółki rozpoczęły współpracę w zakresie dostaw dla Ukrtransgaz w kwietniu 2017 r.

***

ERU jest wiodącym prywatnym dostawcą gazu ziemnego na Ukrainie. Oferuje usługi związane z zarządzaniem portfelem, z uwzględnieniem realizacji eksportu oraz dostaw na rynku krajowym energii elektrycznej, produktów ropopochodnych, węgla oraz produktów rolnych i innych surowców.

Ukrtransgaz to państwowy operator sieci przesyłowych i magazynów gazu na Ukrainie. Firma jest w trakcie procesu unbundlingu wymaganego przez przepisy Unii Europejskiej, czyli wydzielenia własnościowego ze struktur NAK Naftogaz Ukrainy.

OPIC (Overseas Private Investment Corporation) jest amerykańską agencją rządową, która wspiera działalność amerykańskich firm inwestujących na rynkach rozwijających się.

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Wpis został opublikowany 4 Paź 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć