Elektroenergetyka » Programy DSR nagrodzone w konkursie „Nowe Impulsy”!

Programy DSR nagrodzone w konkursie „Nowe Impulsy”!

3 Paź 2018 Możliwość komentowania Programy DSR nagrodzone w konkursie „Nowe Impulsy”! została wyłączona Share 'Programy DSR nagrodzone w konkursie „Nowe Impulsy”!' on Facebook Share 'Programy DSR nagrodzone w konkursie „Nowe Impulsy”!' on Email Share 'Programy DSR nagrodzone w konkursie „Nowe Impulsy”!' on Print Friendly

PSE otrzymały nagrodę Nowy Impuls „Efektywna energia” 2018 za programy DSR: Program Gwarantowany i Program Bieżący. Kapituła konkursu złożona z kolegium redakcyjnego Magazynu Nowy Przemysł i portalu wnp.pl oraz ekspertów i autorytetów polskiej energetyki, doceniła programy DSR jako „efektywne narzędzie poprawy bezpieczeństwa Krajowego Systemu Elektroenergetycznego”. Programy DSR są jednym ze środków zaradczych, którymi dysponuje OSP, służącymi do bilansowania pracy KSE.

– Nagroda za DSR to duże wyróżnienie dla kilkudziesięcioosobowego, interdyscyplinarnego zespołu ekspertów działających w obszarze energetyki, prawa, biznesu, informatyki oraz badań naukowych, odpowiedzialnych za opracowanie, wdrożenie i realizację programów DSR. Nagrodę odbieram także, jako wyraz uznania ze strony rynku za nasze otwarte podejście oraz gotowość do rozmów. W ramach dialogu ze stroną rynkową regularnie organizujemy otwarte spotkania, na których przedstawiamy szczegóły programów DSR oraz odpowiadamy na wszelkie pytania, a także chętnie przysłuchujemy się nowym pomysłom. Nasze działania przynoszą wymierne efekty ponieważ liczba zakontraktowanych podmiotów w obydwu programach DSR cały czas wzrasta. W pierwszej edycji programu zakontraktowaliśmy na sezon 2017/2018 od 200 do 300 MW mocy redukcji, a w kolejnej na sezon 2018/2019 udało się je niemalże podwoić – do poziomu około 500 MW (szczytowo nawet do ponad 600 MW). Taki wolumen pozwala zastąpić średniej wielkości blok wytwórczy, co zwiększa elastyczność i bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego – powiedział Marek Poleszak, Kierownik Wydziału w Departamencie Przesyłu.

– Budowanie coraz liczniejszej grupy uczestników programów DSR umożliwiających nam zwiększenie redukcji mocy z rynku jest szczególnie istotne ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w naszym kraju oraz pojawiające się coraz częściej nagłe zjawiska pogodowe, które mogą powodować zmniejszenie produkcji energii.  W tym roku wyjątkowo suche, upalne i bezwietrzne lato doprowadziło do rekordowego zapotrzebowania na moc w szczycie letnim wynoszącym 23 521 MW (31.07 br.). Dzięki środkom zaradczym jakimi dysponujemy, udało się skutecznie zbilansować pracę KSE. Dlatego też cały czas dążymy do zwiększenia liczby uczestników programów DSR i tym samym możliwości redukcji mocy na wezwanie OSP. Dostosowujemy nasze produkty, tak aby były atrakcyjne dla różnych grup odbiorców. W październiku br. planujemy uruchomić nowy  Program Bieżący Uproszczony, który ma bardziej przejrzystą formułę od dotychczasowych programów oraz brak kar finansowych za niezredukowanie się, co z pewnością zainteresuje nowych potencjalnych uczestników programów DSR – dodała Ada Konczalska, Dyrektor Departamentu Komunikacji.

Nagrody Nowe Impulsy to wyróżnienia przyznawane osobom, firmom, instytucjom, ale także zjawiskom, projektom i konkretnym rozwiązaniom technicznym, które wyznaczają kierunki rozwoju i zmieniają na lepsze polską energetykę. W tym roku jury nagrodziło technologie, instalacje i systemy umożliwiające lepsze zarządzanie zużyciem energii, usprawniające dystrybucję i przesył, służące stabilności dostaw i bezpieczeństwu, wspierające mechanizmy rynku energii.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA

Wpis został opublikowany 3 Paź 2018 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć