News » Elektrownia Dolna Odra z nowoczesnym systemem sterowania

Elektrownia Dolna Odra z nowoczesnym systemem sterowania

27 Wrz 2018 Możliwość komentowania Elektrownia Dolna Odra z nowoczesnym systemem sterowania została wyłączona Share 'Elektrownia Dolna Odra z nowoczesnym systemem sterowania' on Facebook Share 'Elektrownia Dolna Odra z nowoczesnym systemem sterowania' on Email Share 'Elektrownia Dolna Odra z nowoczesnym systemem sterowania' on Print Friendly

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, modernizuje w Elektrowni Dolna Odra system sterowania instalacją ciepłowniczą, wprowadzając system ABB Ability Symphony Plus, który pomoże zapewnić stabilne i bezpieczne dostawy ciepła mieszkańcom Gryfina. Wprowadzane właśnie rozwiązanie zastąpi działający od lat 90. system Master, również dostarczony i uruchomiony przez firmę ABB. Prace odbywają się w ramach modernizacji całego systemu sterowania instalacją ciepłowniczą elektrowni. 

– Nowa funkcjonalność umożliwi nam nie tylko zdalne sterowanie urządzeniami, ale także natychmiastowe reagowanie na zmiany parametrów w blokach energetycznych oraz w sieci ciepłowniczej. Wprowadzany system spełni też wysokie wymagania bezpieczeństwa cybernetycznego stawiane obecnie systemom technologicznym, pracującym w obrębie sieci sterowania przemysłowego. Wprowadzone rozwiązania są korzystne zarówno dla elektrowni, jak i dla mieszkańców Gryfina, wpływając na bezpieczeństwo dostaw ciepła – powiedział Sławomir Zawada, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Symphony Plus jest częścią portfolio rozwiązań cyfrowych firmy ABB Ability. Wykorzystuje technologię cyfrową do zarządzania, sterowania oraz kontroli procesów w zakładach przemysłowych, szczególnie w sektorze energetycznym, dzięki czemu możliwe jest obniżenie kosztów i ryzyka projektowego oraz zwiększenie efektywności i rentowności obiektu. 

Generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych w Elektrowni Dolna Odra jest firma Intec, która powierzyła ABB wdrożenie systemu sterowania Symphony Plus wraz z systemami zabezpieczeń oraz uruchomieniem automatyki i monitoringu pracy węzłów oraz komór ciepłowniczych w kilkunastu lokalizacjach w Gryfinie. Wartość pakietu ABB wynosi łącznie ponad 3 mln zł.

– Projekt realizowany w elektrowni Dolna Odra to już kolejne wdrożenie systemu Symphony Plus jakie realizowaliśmy w polskich elektrowniach, zarówno jako projekty modernizacyjne, jak i typu greenfield. Współpracujemy z naszymi klientami, aby jak najlepiej zaspokajać ich potrzeby, wnosząc dogłębną wiedzę z zakresu wytwarzania energii, doświadczenie w obszarze cyfryzacji przemysłu oraz pomagając im osiągać długotrwały rozwój, na przykład dostarczając niezawodne ogrzewanie dla wszystkich mieszkańców – powiedział Kevin Kosisko, Dyrektor Zarządzający Biznesu Wytwarzania Energii w ABB.

Elektrownia Dolna Odra jest elektrownią systemową. Dysponuje sześcioma blokami o łącznej mocy elektrycznej 1 362 MWe i cieplnej 100,81 MWt. Jest konwencjonalną elektrownią blokową z otwartym układem chłodzenia. Produkowana w Elektrowni Dolna Odra energia trafia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zasila w ciepło miasto Gryfino.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Wpis został opublikowany 27 Wrz 2018 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć