News » JSW: Najważniejsze jest bezpieczeństwo górników

JSW: Najważniejsze jest bezpieczeństwo górników

14 Wrz 2018 Możliwość komentowania JSW: Najważniejsze jest bezpieczeństwo górników została wyłączona Share 'JSW: Najważniejsze jest bezpieczeństwo górników' on Facebook Share 'JSW: Najważniejsze jest bezpieczeństwo górników' on Email Share 'JSW: Najważniejsze jest bezpieczeństwo górników' on Print Friendly

SW w ekspresowym tempie wprowadza unikatowe w skali świata rozwiązania służące poprawie bezpieczeństwa górników. Budowa nowoczesnego, jednolitego systemu łączności bezprzewodowej oraz najwyższej jakości monitoringu pracowników we wszystkich kopalniach JSW, podniesienie poziomu szkolenia ratowników górniczych, utworzenie najnowszej generacji Centralnego Magazynu Ratowniczego JSW oraz zmiany w systemie pracy ratowników górniczych. To tylko najważniejsze rekomendacje dwóch zespołów powołanych przez Daniela Ozona, Prezesa JSW po majowej katastrofie w Ruchu Zofiówka. Zarząd przyjął raporty obu zespołów i zapowiedział ich szybką realizację.

Zespoły ekspertów przeanalizowały akcję ratowniczą w Zofiówce i wskazały rozwiązania, które dodatkowo poprawią bezpieczeństwo pracowników i usprawnią ewentualne akcje ratownicze.

– Najważniejsze jest bezpieczeństwo górników,  to priorytet! W tej dziedzinie  nie było, nie ma i nie będzie oszczędności w JSW. Chcemy w jak najszybszym czasie wdrożyć nowoczesne narzędzia, procedury i  systemy rekomendowane przez ekspertów, które w bardziej efektywny sposób pozwolą ujarzmiać siły natury – powiedział Daniel Ozon, Prezes JSW.

Ratownictwo, jakiego jeszcze nie było

Pierwszy z powołanych zespołów zajmował się rozwiązaniami, które mają usprawnić akcje ratownicze w JSW.  Zdecydowano m.in. o utworzeniu Centralnego Magazynu Ratowniczego JSW, który zlokalizowany jest na terenie KWK „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” Ruch Zofiówka. Przygotowano również listę sprzętu i materiałów, w które magazyn ma zostać doposażony. Ponadto zespół przygotował rekomendacje dotyczące nowych rozwiązań, które mają poprawić funkcjonowanie Kopalnianych Stacji Ratownictwa Górniczego. Ratownicy mają pracować w systemie czterozmianowym. Mają zostać wyposażeni m.in. w nowoczesny sprzęt termowizyjny lub inny do prześwietlania wyrobisk. Dodatkowo dyspozytorzy ruchu mają zostać doposażeni w system umożliwiający symulację zmian w wentylacji kopalni. Narzędzie to umożliwia prowadzenie akcji ratowniczej w pierwszym jej etapie.  Po doświadczeniach podczas akcji ratunkowej w Zofiówce podjęto również decyzję o rozpoczęciu testów nowych aparatów ratowniczych i wybraniu tych najlepszych dla ratowników JSW.

– Niektóre z naszych rekomendacji już są realizowane. Wszystkie zalecane zmiany chcemy wprowadzić w życie do końca roku. W znaczny sposób poprawią one prowadzenie akcji ratowniczych w naszych kopalniach – powiedział Tomasz Śledź, Zastępca Prezesa JSW ds. Technicznych.

Łączność i monitoring w technologii przyszłości

Drugi z zespołów, powołanych przez zarząd JSW, zajmował się wypracowaniem wytycznych i rekomendacji dotyczących poprawy standardów łączności, identyfikacji oraz monitoringu pracowników przebywających pod ziemią w kopalniach JSW. Członkowie zespołu przeprowadzili inwentaryzację i sprawdzili skuteczność stosowanych do tej pory w kopalniach JSW środków łączności oraz monitoringu pracowników. Po przeanalizowaniu dostępnych rozwiązań i technologii dostępnych na rynku oraz w odniesieniu do przebiegu akcji poszukiwawczej w Zofiówce, zespół zarekomendował zarządowi firmy wprowadzenie jednolitego systemu łączności, identyfikacji i lokalizacji pracowników we wszystkich kopalniach JSW. Nowy system ma być testowany w kopalniach JSW do końca 2018 r. Wymagania spółki są bardzo rygorystyczne. Lokalizacja pracowników ma odbywać się w czasie rzeczywistym, z możliwością dokładnego śledzenia rozmieszczenia pracowników w rejonach zagrożonych. System monitoringu i lokalizacji będzie pracował w oparciu o infrastrukturę sieci światłowodowej.  Zespół rekomenduje również budowę osobnego systemu łączności bezprzewodowej w oparciu o technologię kabla cieknącego (promieniującego). W trakcie prac zespołu zostały przeprowadzone również testy systemu wykorzystującego technologię Bluetooth Mesh, co daje nadzieję na możliwość wykorzystania rozwiązań w tej technologii w przyszłości.

– Wydobycie węgla i bezpieczeństwo pracowników  to fundamenty, na których stoi nasza spółka. Nowoczesne systemy zapewnią zwiększenie bezpieczeństwa pracy pod ziemią poprzez monitorowanie lokalnego środowiska pracy poszczególnych osób oraz monitorowanie miejsca pobytu w strefach ograniczonego dostępu.  Wykorzystanie ww.  technologii nie tylko zapewni bezpieczeństwo, ale jest też  kolejnym krokiem do unowocześniana naszych kopalń w celu efektywniejszego wydobycia  węgla – powiedział Artur Dyczko, Zastępca Prezesa JSW ds. Strategii i Rozwoju.

Fot. JSW/Agnieszka Materna

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. 

Wpis został opublikowany 14 Wrz 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć