Emisje, CO2 » MŚ: Program priorytetowy „Czyste Powietrze” ze wsparciem…

MŚ: Program priorytetowy „Czyste Powietrze” ze wsparciem Mateusza Morawieckiego

13 Wrz 2018 Możliwość komentowania MŚ: Program priorytetowy „Czyste Powietrze” ze wsparciem Mateusza Morawieckiego została wyłączona Share 'MŚ: Program priorytetowy „Czyste Powietrze” ze wsparciem Mateusza Morawieckiego' on Facebook Share 'MŚ: Program priorytetowy „Czyste Powietrze” ze wsparciem Mateusza Morawieckiego' on Email Share 'MŚ: Program priorytetowy „Czyste Powietrze” ze wsparciem Mateusza Morawieckiego' on Print Friendly

Od ponad tygodnia w całym kraju trwają spotkania na temat rządowego programu Czyste Powietrze, podczas których eksperci z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśniają szczegóły realizacji programu priorytetowego. W Opocznie w województwie łódzkim swoją obecnością podczas spotkania z mieszkańcami gminy zaszczycili Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.

– Program „Czyste Powietrze” to gwarancja termomodernizacji milionów polskich domostw. Zdajemy sobie sprawę, że są to ambitne cele. Jednak chcemy je zrealizować dla Polaków, tak aby nadrobić wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne oraz podnieść efektywność energetyczną całego zasobu mieszkaniowego – mówił podczas spotkania Premier Mateusz Morawiecki.

– Ponad 100 miliardów złotych zapewni Polakom ciepły dom i niższe rachunki. Jednocześnie te działania przyczynią się radykalnie do poprawy jakości powietrza i zdrowia obywateli – dodał.

Mieszkańcy Opoczna mogli zapoznać się z pełną ofertą Programu priorytetowego Czyste Powietrze, który będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld złotych, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld złotych. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

– Należy zwrócić uwagę na kompleksowość wdrażanego programu. Pomoże on przede wszystkim diametralnie poprawić jakość powietrza w Polsce i zwalczyć problem smogu, szczególnie w miejscach gdzie jest on najbardziej dokuczliwy – powiedział Minister Kowalczyk.

W ramach Programu priorytetowego Czyste Powietrze wysokość dofinansowania wahać się będzie od 30 do 90% dotacji kosztów kwalifikowanych inwestycji , w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Odpowiadając na pytania mieszkańców Opoczna minister Kowalczyk zapewnił, że właściciele domów, których dochody są najniższe, mogą starać się o dotację w wysokości 90% kosztów kwalifikowanych termomodernizację, a suma wsparcia dotacyjnego nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych.

Finansowanie Programu będzie pochodziło ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków europejskich starej i nowej perspektywy finansowej.

Więcej szczegółów na temat  programu priorytetowego Czyste Powietrze znajdziecie Państwo w na stronie Ministerstwa Środowiska w zakładce Czyste Powietrze.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 13 Wrz 2018 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć