News » GridPocket: Nowe idee cyberbezpieczeństwa w projektach…

GridPocket: Nowe idee cyberbezpieczeństwa w projektach europejskich Horizon2020

5 Wrz 2018 Możliwość komentowania GridPocket: Nowe idee cyberbezpieczeństwa w projektach europejskich Horizon2020 została wyłączona Share 'GridPocket: Nowe idee cyberbezpieczeństwa w projektach europejskich Horizon2020' on Facebook Share 'GridPocket: Nowe idee cyberbezpieczeństwa w projektach europejskich Horizon2020' on Email Share 'GridPocket: Nowe idee cyberbezpieczeństwa w projektach europejskich Horizon2020' on Print Friendly

GridPocket / GridPocket Systems dostarcza usługi w zakresie bezpieczeństwa informacji oraz zarządzania energią. Główna placówka firmy znajduje się w Sophia-Antipolis, ośrodku zwanym “francuską Krzemową Doliną”. Jej działalność skupia się na krajach zachodniej Europy, lecz w najbliższym czasie GridPocket pragnie przyciągnąć uwagę dostawców energii i zarządców systemów energetycznych oraz utilities w Polsce. Ponadto GridPocket zajmuje się działalnością badawczo-rozwojową w ramach współpracy z licznymi ośrodkami badawczymi m.in. w dziedzinie Smart Grid, Big Data, Internet of Things, Elektromobilności i Cybersecurity.

Technologie GridPocket

GridPocket tworzy rozwiązania generujące wartość dodaną dla firm i klientów indywidualnych poprzez  zarządzanie zużyciem energii. Do jej produktów należą m.in. systemy inteligentnego monitorowania zużycia energii, przewidywania potrzeb konsumenta oraz zachowania bezpieczeństwa i ciągłości energetycznej. Systemy te w czasie rzeczywistym nie tylko monitorują przepływy energii, pomagają również w zarządzaniu jej zużyciem przez indywidualnych odbiorców, oraz są w stanie przewidzieć popyt na energię, wodę i gaz dzięki zaawansowanym systemom behawioralnym oraz komunikacyjnym M2M. GridPocket jest jedną z pierwszych firm oferującą wysoce skalowalne platformy usług wzbogacone o dane behawioralne uzyskane w inteligentnych aplikacjach pomiarowych. Firma działa w oparciu o zespoły projektowe w Gdańsku i Koszalinie (Polska) oraz Sophia-Antipolis (region Nicea, Francja). Silnego wsparcia udziela w tych działaniach akcjonariusz SMEG Monaco (La Société Monégasqué de I’Electricité et du Gaz)

HORIZON 2020 – C3ISP – Collaborative and Confidential Information Sharing and Analysis for Cyber Protection

GridPocket jest częścią konsorcjum projektowego, w ramach projektu Unii Europejskiej Horizon 2020, w skład którego wchodzi 11 partnerów z 6 krajów – instytucje badawcze, uczelnie, małe i średnie przedsiębiorstwa. Wśród naszych partnerów znajdują się m.in. włoska Rada Narodowa ds. Badań, włoskie Ministerstwo Rozwoju Ekonomicznego, Francuski Komitet do spraw atomowych, Uniwersytet Kent, HP, BT, SAP, CHINO, 3Drepo.

Konsorcjum C3ISP ma na celu stworzenie elastycznej struktury, pozwalającej na szybkie, zautomatyzowane dzielenie się wiedzą o zagrożeniach cybernetycznych a także na analizę zapewniającą ich zrozumienie i podjęcie działań zapobiegawczych. Jego założenia można przedstawić za pomocą formuły Zbieraj – Analizuj – Informuj – Reaguj.

Projekt C3ISP działając w multidomenowym środowisku, dzięki współdzieleniu danych dotyczących bezpieczeństwa użytkowników, będzie w stanie natychmiast wykryć cyberatak na infrastrukturę któregoś z nich oraz sformułować najlepszą strategię działania. Wszystko odbywać się będzie w sposób anonimowy. Dzięki anonimizacji informacji oraz porozumieniu o udostępnianiu danych (Data Sharing Agreement), każdy z uczestników projektu będzie miał pełną kontrolę nad informacjami, które zostaną udostępnione do analizy.

HORIZON 2020 – SMESEC – Protecting Small and Medium-sized Enterprises digital technology through an innovative cyber-SECurity framework:

Małe i Średnie Przedsiębiorstwa są motorem rozwoju w Europie, są jednak bardzo podatne na szkodliwą działalność cyberprzestępców. Według ankiety przeprowadzonej w 2016 r. przez Singapore Business Federation, aż 60% małych firm pada ofiarą cyberprzestępstw. Kolejne badania nie pozostawiają wątpliwości: 60% wszystkich ataków przeprowadzono na MŚP, 68% MŚP nie ma odpowiedniej ochrony, aż 60% MŚP nie podniosło się po ataku i ogłosiło upadłość w ciągu pół roku po ataku1.[1]

Obecne na rynku IT rozwiązania skierowane są do wielkich przedsiębiorstw, są zbyt rozbudowane i zbyt kosztowne na możliwości MŚP.

SMESEC ma na celu stworzenie najbardziej elastycznego i  wszechstronnego rozwiązania problemu cyberbezpieczeństwa dla małych i średnich firm. Dopasowanie do potrzeb każdego z klientów zapewni równowagę między funkcjonalnością i kosztami ochrony, a holistyczne podejście do problemu cyberbezpieczeństwa zapewni ochronę w warstwie technologicznej oraz ludzkiej, ponieważ często to człowiek jest najsłabszym ogniwem w systemie bezpieczeństwa firmy. Tak więc SMESEC to także szkolenia i budowanie świadomości wśród personelu, a także stałe monitorowanie i wykrywanie podejrzanych działań w wewnętrznej sieci firmy. Dla Konsorcjum jest ważne, żeby na całość problemów cyberbezpieczeństwa patrzeć nie tylko jak na trudną  przeszkodę, ale również rozumieć jak wiele możliwości biznesowych można ochronić dzięki właściwemu podejściu do tego problemu.

GridPocket (PL i F) uczestniczy w konsorcjum wraz z Atos (E), Uniwersytetami Patras (GR) i Utrecht (NL), IBM, Bitdefender (RO), FORTH (GR), Worldsensing (E), Fachhochschule NordWestSchweiz (CH) i innymi.

Horizon 2020 – DEFeND – Data Governance for Supporting GDPR: 

Zespół projektowy z 8 krajów: 2 uniwersytetów, 1 instytucji publicznej, 7 firm w tym GridPocket rozpoczął projekt DEFeND. Celem jest zwiększenie dojrzałości bezpieczeństwa platform komunikacji do wymogów GDPR (RODO) na poziomach planowania i operacyjnym w obszarach energii, banków, zdrowia i administracji publicznej.

Dodatkowe informacje:

https://cordis.europa.eu/project/rcn/202687_en.html

https://cordis.europa.eu/project/rcn/210805_en.html

https://cordis.europa.eu/project/rcn/214863_en.html

www.c3isp.eu

www.smesec.eu/index.html

[1] www.smesec.eu ; https://www.csa.gov.sg/~/media/csa/documents/publications/singaporecyberlandscape.pdf ;

Autor: Jerzy Głuszak, Prezes Zarządu, GridPocket Systems SA

Źródło: GridPocket Systems SA

Wpis został opublikowany 5 Wrz 2018 w następujących kategoriach: News, Polecamy. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć