News » JSW: Wyniki grupy kapitałowej za I półrocze

JSW: Wyniki grupy kapitałowej za I półrocze

27 Sie 2018 Możliwość komentowania JSW: Wyniki grupy kapitałowej za I półrocze została wyłączona Share 'JSW: Wyniki grupy kapitałowej za I półrocze' on Facebook Share 'JSW: Wyniki grupy kapitałowej za I półrocze' on Email Share 'JSW: Wyniki grupy kapitałowej za I półrocze' on Print Friendly

Pierwsze półrocze 2018 r. Grupa Kapitałowa JSW zakończyła zyskiem netto w wysokości 1 086,4 mln zł. Produkcja węgla i koksu wzrosły odpowiednio o 5 i 8% w stosunku do tego samego okresu ub. r. Rynek tych produktów utrzymuje się na dobrym i stabilnym poziomie.

EBITDA za sześć miesięcy 2018 roku ukształtowała się na poziomie 1 767,1 mln zł.

W pierwszej połowie 2018 r. produkcja węgla ogółem wyniosła 7,9 mln ton, to jest o 5%więcej w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku (bez kopalni Krupiński). Wzrosła także produkcja koksu, która wyniosła 1,9 mln ton, a więc o 8% więcej niż rok temu.

Łączne przychody ze sprzedaży w Grupie JSW w omawianym okresie zostały zrealizowane na poziomie 4 933,5 mln zł, czyli wyższym o 5% niż w analogicznym okresie 2017 r. Sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych nieznacznie wzrosła, bo o niespełna 1% i osiągnęła poziom 5 271,9 tys. ton. Z kolei sprzedaż koksu wzrosła o 3% t i wyniosła 1 705,8 tys. ton.

W omawianym okresie odnotowano znaczący wzrost nakładów na inwestycje w Grupie Kapitałowej JSW (głównie w segmencie węglowym). Łączne nakłady ukształtowały się na poziomie 570,1 mln zł, a więc o 54% wyższym niż w pierwszych 6 miesiącach roku poprzedniego. Tak znaczące nakłady na projekty inwestycyjne w ostatnim półroczu wynikają z konieczności przyspieszenia inwestycji związanych z modernizacją zakładów przeróbczych i budową nowych poziomów wydobywczych, które w latach dekoniunktury na rynku węgla i stali uległy spowolnieniu. Ich realizacja pozwoli zwiększyć uzysk węgla koksowego i poprawić efektywność procesów produkcyjnych.

– Zarówno na świecie, jak i w Europie sukcesywnie wzrasta produkcja stali. Porównując drugi i pierwszy kwartał 2018 r., produkcja na świecie wzrosła o prawie 7% natomiast w Europie niespełna o dwa 2%. To z kolei generuje zapotrzebowanie na węgiel koksowy i koks – zaznacza Daniel Ozon, Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dodaje: naszym podstawowym celem jest wzmocnienie pozycji europejskiego lidera w produkcji i sprzedaży węgla koksowego i koksu. Kładziemy też duży nacisk na działania ukierunkowane na wszelakie projekty efektywnościowe i ekologiczne, które w przyszłości będą miały znaczący wpływ na osiągnięcie najwyższych standardów w ochronie środowiska.

Fot. pixabay.com

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. 

Wpis został opublikowany 27 Sie 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć