News » Rozwiązania systemowe w polityce surowcowej państwa

Rozwiązania systemowe w polityce surowcowej państwa

13 Lip 2018 Możliwość komentowania Rozwiązania systemowe w polityce surowcowej państwa została wyłączona Share 'Rozwiązania systemowe w polityce surowcowej państwa' on Facebook Share 'Rozwiązania systemowe w polityce surowcowej państwa' on Email Share 'Rozwiązania systemowe w polityce surowcowej państwa' on Print Friendly

Na Politechnice Rzeszowskiej w środę eksperci, samorządowcy i politycy dyskutowali nad usprawnieniami w podatkach i daninach w branży surowcowej. Konferencję otworzył gospodarz spotkania Polityki Surowcowej Państwa, wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek.

– Szukamy rozwiązań systemowych w polityce surowcowej – prostych, trwałych i transparentnych. Nieodzowne są zmiany organizacyjne, czyli powstanie Polskiej Agencji Geologicznej. Chcemy usprawnić system podatkowy i opłat w branży surowcowej, aby był bardziej przyjazny dla przedsiębiorców – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek, Wiceminister Środowiska.

W ministerstwie trwają prace nad kompleksową reformą Prawa geologicznego i górniczego oraz innych ustaw. Uproszczeniu mają ulec m.in. zasady i tryby ustalania wynagrodzenia za korzystanie z informacji geologicznej. Planowane jest również wprowadzenie przejrzystych zasad ustalania opłat za użytkowanie górnicze oraz zmiana sposobu ustalania opłat eksploatacyjnych. Do efektywnego przeprowadzania rekultywacji (przywrócenie terenom pogórniczym walorów przyrodniczych) przez przedsiębiorców mają zachęcać ulgi podatkowe lub obniżone stawki opłat eksploatacyjnych.

Była to ostania z cyklu jedenastu regionalnych konferencji konsultacyjnych projektu Polityka Surowcowa Państwa. Każda z ich skupiała się na innej gałęzi wdrażanej polityki surowcowej, każdorazowo gromadząc od 200 do 500 uczestników. Spotkanie konsultacyjne podsumowujące cały cykl odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

Polityka Surowcowa Państwa stanowi zbiór nadrzędnych zasad i działań dla zmniejszenia ryzyka w podaży surowców. Celem jest zabezpieczenie wieloletnich potrzeb gospodarczych i społecznych państwa. Politykę surowcową przygotowuje Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa wraz z Międzyresortowym Zespołem ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 13 Lip 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć