News » SRK: Siedmioro kandydatów na Wiceprezesów

SRK: Siedmioro kandydatów na Wiceprezesów

5 Lip 2018 Możliwość komentowania SRK: Siedmioro kandydatów na Wiceprezesów została wyłączona Share 'SRK: Siedmioro kandydatów na Wiceprezesów' on Facebook Share 'SRK: Siedmioro kandydatów na Wiceprezesów' on Email Share 'SRK: Siedmioro kandydatów na Wiceprezesów' on Print Friendly

Siedmioro kandydatów ubiega się o stanowiska dwóch nowych wiceprezesów Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), zajmującej się m.in. likwidacją i zagospodarowaniem pogórniczego majątku. Niebawem zarząd firmy ma zostać powiększony z obecnych trzech do pięciu osób.

2 lipca br., otwarto zgłoszenia kandydatów na nowych wiceprezesów. Rzecznik SRK, Wojciech Jaros poinformował, że o stanowisko członka zarządu SRK ds. gospodarki mieszkaniowej ubiegają się trzy osoby, natomiast o stanowisko członka zarządu ds. zagospodarowania majątku – cztery.

– Wszystkie zgłoszenia spełniają wymogi formalne. Rozmowy z kandydatami zaplanowano na najbliższą sobotę – podał rzecznik.

Potrzebne dwie nowe osoby w zarządzie SRK
Postępowanie zmierzające do wyłonienia dwóch nowych wiceprezesów SRK zostało ogłoszone w czerwcu. Przewodniczący rady nadzorczej spółki Henryk Paszcza argumentował wtedy, że powiększenie składu zarządu wiąże się z dostosowaniem struktury firmy i sposobu zarządzania do stojących przed nią zadań, których stale przybywa. Chodzi m.in. o efektywne zagospodarowanie pogórniczego majątku oraz sprawne zarządzanie posiadanymi przez SRK b. mieszkaniami zakładowymi.

Spółce stale przybywa nowych zadań
Zakres działania SRK stale się zwiększa, sukcesywnie trafiają tam kolejne elementy pogórniczego majątku. Niebawem dojdzie też do połączenia SRK z Katowickim Holdingiem Węglowym, który ponad rok temu przekazał wszystkie swoje kopalnie do Polskiej Grupy Górniczej; w spółce pozostał natomiast majątek nieprodukcyjny. Przed miesiącem przedstawiciele SRK szacowali, że proces połączenia SRK i KHW zakończy się na początku lipca, prawdopodobnie jednak finalizacja tego procesu opóźni się, maksymalnie o kilka tygodni.

Dlaczego opóźnia się przejęcie majątku KHW?
Opóźnienie w przekazaniu majątku KHW do SRK wynika ze spraw formalnych oraz majątkowych – trwają bowiem rozmowy na temat sprzedaży należącej do KHW spółki Katowicki Węgiel, która zajmowała się sprzedażą węgla z kopalń holdingu na rynku krajowym, jest też wytwórcą poszukiwanego na rynku tzw. ekogroszku dla indywidualnych odbiorców – posiada linie do paczkowania i paletyzowania tego typu węgla, oferuje też mieszanki węgla i posiada własne składy opałowe. W ostatnich dniach czerwca podano, że skupiająca aktywa górnicze grupy Tauron spółka Tauron Wydobycie złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie 100% udziałów w Katowickim Węglu.

Przedstawiciele SRK nie komentują spraw związanych z połączeniem spółki z KHW, zapewniając, że zostanie ono sfinalizowane tak szybko jak będzie to możliwe.

Nowy zarząd SRK działa od połowy 2017 r.
Od połowy zeszłego roku SRK ma nowy zarząd, na którego czele stoi były prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Tomasz Cudny. Jego zastępcami są: Beata Barszczowska (wiceprezes ds. ekonomiki i finansów) oraz Jacek Szuścik (wiceprezes ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska). Po rozstrzygnięciu obecnego konkursu, co może nastąpić już w sobotę, zarząd zostanie powiększony do pięciu osób.

Wśród wymogów stawianych kandydatom na nowych wiceprezesów jest m.in. wyższe wykształcenie, dziesięcioletni okres zatrudnienia i pięcioletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych. Rada nadzorcza będzie oceniać wiedzę kandydatów z zakresu rachunkowości, gospodarki zasobami mieszkaniowymi, finansów przedsiębiorstwa, audytu i kontroli finansowej, a w przypadku kandydatów na wiceprezesa zarządu ds. zagospodarowania majątku – wiedzę z zakresu analizy rynku i konkurencji, gospodarki nieruchomościami, wyceny nieruchomości, marketingu, promocji i sprzedaży.

Zagospodarowaniu majątku pogórniczego tak samo waźne, jak likwidacja kopalń
W zeszłym roku prezes SRK Tomasz Cudny zapowiedział, że spółka wdroży nową strukturę organizacyjną, która ma dostosować organizację firmy do realizacji stawianych przed nią zadań. Jednym z najważniejszych ma być zagospodarowanie pogórniczego majątku. SRK, która m.in. na działania likwidacyjne oraz zabezpieczenie dawnych kopalń wydaje rocznie ponad 1 mld zł z dotacji budżetowej, chce, by skuteczne zagospodarowanie terenów po dawnych kopalniach stało się tak samo ważną dziedziną działalności spółki jak likwidacja majątku, która jest statutowym działaniem SRK. Ważne będzie także efektywne zarządzanie kilkunastoma tysiącami dawnych zakładowych mieszkań.

Źródło: Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Wpis został opublikowany 5 Lip 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć