News » GAZ-SYSTEM: Nowoczesna technologia spawalnicza przyśpieszy…

GAZ-SYSTEM: Nowoczesna technologia spawalnicza przyśpieszy budowę gazociagów

5 Lip 2018 Możliwość komentowania GAZ-SYSTEM: Nowoczesna technologia spawalnicza przyśpieszy budowę gazociagów została wyłączona Share 'GAZ-SYSTEM: Nowoczesna technologia spawalnicza przyśpieszy budowę gazociagów' on Facebook Share 'GAZ-SYSTEM: Nowoczesna technologia spawalnicza przyśpieszy budowę gazociagów' on Email Share 'GAZ-SYSTEM: Nowoczesna technologia spawalnicza przyśpieszy budowę gazociagów' on Print Friendly

Automatyzacja, szybsze wykonywanie spoin oraz mniejsza ilość materiału dodatkowego to główne zalety nowej techniki spawania zaakceptowanej przez GAZ-SYSTEM. Po raz pierwszy spółka wykorzysta ją podczas budowy gazociągu Strachocina – Podgórska Wola.

Spawanie w technologii CRC Evans wykonywane jest w sposób automatyczny przez sześć głowic spawalniczych umieszczonych wewnątrz spawanej rury oraz cztery głowice zewnętrzne. – Automatyzm tej metody pomaga zachować wysoką powtarzalność połączeń spawanych. Dodatkową korzyścią jest szybkość pracy. Jedna spoina na rurze o średnicy DN 1000 jest około trzykrotnie szybciej wykonywana niż przy stosowaniu dotychczasowych metod – powiedział Andrzej Fedor, Kierownik Działu Technicznego Oddziału GAZ-SYSTEM w Tarnowie. Ponadto, technologia CRC Evans wykorzystuje specjalne ukosowanie, które czterokrotnie zmniejsza ilości użytego materiału dodatkowego niezbędnego do spawania w porównaniu z ukosowaniem standardowym.

Uznanie metody, czyli zaakceptowanie jej przez GAZ-SYSTEM, odbywa się w kilku etapach. Najważniejsze z nich to wykonanie złączy spawanych w ściśle określonych warunkach oraz kontrola ich jakości w laboratorium. Pierwszy etap odbył się w maju 2018 r. w obecności przedstawicieli działu technicznego GAZ-SYSTEM, Urzędu Dozoru Technicznego, zespołu CRC Evans oraz wykonawców nadzoru inwestorskiego i robót budowlanych na gazociągu Strachocina-Pogórska Wola. Uznanie technologii dla spawania metodą 135 złącza rurowego Ø1016 mm o grubości ścianki 22,2 mm odbyło się w holenderskiej siedzibie firmy CRC-Evans. W czerwcu przeprowadzono badania niszczące i nieniszczące spoin w akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji i Urząd Dozoru Technicznego laboratorium Palab. Badania te potwierdziły poprawność wykonanych spoin, a wykonawca robót budowlanych zarekomendował metodę CRC Evans do zastosowania podczas budowy gazociągu Strachocina-Pogórska Wola.

– Gazociąg Strachocina-Pogórska Wola o średnicy DN 1000 i ciśnieniu roboczym 8,4 MPa zlokalizowany będzie w województwach podkarpackim i małopolskim. Jego budowa poprawi warunki techniczne i bezpieczeństwo przesyłania gazu w rejonie południowo-wschodniej Polski – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes GAZ-SYSTEM. Umożliwi także przesył gazu na Podkarpacie oraz Słowację z wykorzystaniem planowanego połączenia międzysystemowego Polska – Słowacja oraz w stronę Ukrainy, czyli w kierunku odwrotnym do obecnego. Gaz popłynie również bezpośrednio z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina w kierunku zachodnim.

Fot. pixabay.com

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Wpis został opublikowany 5 Lip 2018 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć