News » Energa uruchamia pierwszy klaster w gminie Żerków

Energa uruchamia pierwszy klaster w gminie Żerków

5 Lip 2018 Możliwość komentowania Energa uruchamia pierwszy klaster w gminie Żerków została wyłączona Share 'Energa uruchamia pierwszy klaster w gminie Żerków' on Facebook Share 'Energa uruchamia pierwszy klaster w gminie Żerków' on Email Share 'Energa uruchamia pierwszy klaster w gminie Żerków' on Print Friendly

Powstaje Żerkowski Klaster Energii. Umowę o współpracy w tej sprawie podpisali Burmistrz miasta i gminy Żerków, Jacek Jędraszczyk oraz członkowie zarządu Energi Obrotu: Prezes Dariusz Falkiewicz i Wiceprezes Jarosław Wittstock.

Klaster to forma porozumienia cywilnoprawnego, którego celem jest radykalna poprawa bezpieczeństwa i efektywności energetycznej oraz stanu środowiska na obszarze danego powiatu bądź gmin wchodzących w skład partnerstwa. Na terenie gminy Żerków służyć temu będzie m.in. wykorzystanie lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym odnawialnych źródeł energii.

– Bardzo się cieszę, że Energa zdecydowała się właśnie w Żerkowie uruchomić swój pierwszy klaster energetyczny. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, jak ważne jest czyste powietrze, rozsądne gospodarowanie energią elektryczną i wzrost efektywności jej wykorzystania. Dzięki klastrowi energetycznemu gmina nie tylko zaoszczędzi, ale stanie się także bardziej innowacyjna i atrakcyjna – zarówno dla inwestorów, jak i turystów – powiedział podczas podpisania porozumienia Jacek Jędraszczyk, Burmistrz miasta i gminy Żerków. – Rozmawialiśmy także o projektach edukacyjnych dla mieszkańców gminy, więc jestem przekonany, że na tym projekcie zyskają wszyscy.

Idea klastrów energetycznych opiera się na rozwoju energetyki rozproszonej i wytwarzaniu energii jak najbliżej odbiorcy. Ważną rolę mogą w nich odgrywać źródła odnawialne, przyczyniając się w ten sposób do polepszenia jakości powietrza.

– Żerkowski Klaster Energii to pierwszy z wielu tego typu projektów, w którym jako wiodący sprzedawca energii chcemy podzielić się z mieszkańcami oraz lokalnymi firmami naszą wiedzą i doświadczeniem. Pomoże to zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, zredukować zużycie energii oraz zadbać o czyste powietrze na poziomie lokalnym – powiedział Dariusz Falkiewicz, Prezes Energi Obrotu. – Potrzeby klientów się zmieniają, wykraczają poza zwykłe dostawy prądu, dlatego chcemy pokazać, że mamy efektywne narzędzia wychodzące naprzeciw ich oczekiwaniom, poprawiające komfort życia.

W ramach podpisanej umowy gmina Żerków oraz Energa Obrót zadeklarowały podjęcie działań i inwestycji wdrażających najnowsze rozwiązania technologiczne w energetyce. Mieszkańcy Żerkowa mogą liczyć na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz poprawę efektywności energetycznej. W szczególności wprowadzane będą innowacyjne modele wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystaniem lokalnych zasobów. Ważną rolę odgrywać będzie aspekt edukacyjny, oparty o szeroką wiedzę pracowników Energi Obrotu na temat zrównoważonego zarządzania zużyciem energii elektrycznej oraz energetyki prosumenckiej. Członkowie klastra zapowiedzieli także, że będą promować i popularyzować wśród mieszkańców regionu nowoczesne rozwiązania ekologiczne, dzięki którym w sposób optymalny zużywane są media energetyczne.

Źródło: ENERGA SA

Wpis został opublikowany 5 Lip 2018 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć