Elektroenergetyka » Ściślejsza współpraca z państwami bałtyckimi w zakresie…

Ściślejsza współpraca z państwami bałtyckimi w zakresie regionalnej integracji systemów elektroenergetycznych

29 Cze 2018 Możliwość komentowania Ściślejsza współpraca z państwami bałtyckimi w zakresie regionalnej integracji systemów elektroenergetycznych została wyłączona Share 'Ściślejsza współpraca z państwami bałtyckimi w zakresie regionalnej integracji systemów elektroenergetycznych' on Facebook Share 'Ściślejsza współpraca z państwami bałtyckimi w zakresie regionalnej integracji systemów elektroenergetycznych' on Email Share 'Ściślejsza współpraca z państwami bałtyckimi w zakresie regionalnej integracji systemów elektroenergetycznych' on Print Friendly

Polska, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Komisja Europejska 28 czerwca 2018 r. podpisały porozumienie ws. synchronizacji państw bałtyckich (PB) z systemem elektroenergetycznym Europy Kontynentalnej w formie politycznej mapy drogowej (Political Road Map).

Porozumienie jest zwieńczeniem kilkuletniej współpracy Polski i trzech państw bałtyckich (PB) – Litwy, Łotwy, Estonii, przy wsparciu Komisji Europejskiej i Operatorów Systemów Przesyłowych czterech zaangażowanych państw.

Kwestia synchronizacji jest procedowana na forum BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan), gdzie strona Polska jest reprezentowana przez Ministerstwo Energii i Pełnomocnika ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Ostateczne wyniki analiz technicznych zostaną przedstawione w kolejnych miesiącach, a we wrześniu br. na posiedzeniu BEMIP zostanie podjęta decyzja o wyborze wariantu synchronizacji.

– Gotowość Polski do przeprowadzenia procesu synchronizacji państw bałtyckich z systemem elektroenergetycznym Europy Kontynentalnej jest przejawem solidarności regionalnej i dążenia do bezpieczeństwa energetycznego partnerów – komentuje Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski.

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą Kontynentalną ma dla PB priorytetowe znaczenie, ponieważ zakończy zależność operacyjną ich Operatorów Systemów Przesyłowych od systemu postsowieckiego (UPS/IPS). Systemy państw bałtyckich będą podlegały regułom pracy systemu i wymaganiom ENTSO-E. Synchronizacja przez Polskę wzmocni znaczenie naszego państwa w tym regionie UE.

W marcu br. odbyła się wizyta ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego na Litwie, podczas której podpisano Memorandum o Porozumieniu między Ministerstwem Energii RP i Ministerstwem Energetyki RL o wzmocnionej współpracy w dziedzinie energetyki.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 29 Cze 2018 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć