News » Apel Zarządu PSEW do branży wiatrowej w sprawie podatku od…

Apel Zarządu PSEW do branży wiatrowej w sprawie podatku od nieruchomości

29 Cze 2018 Możliwość komentowania Apel Zarządu PSEW do branży wiatrowej w sprawie podatku od nieruchomości została wyłączona Share 'Apel Zarządu PSEW do branży wiatrowej w sprawie podatku od nieruchomości' on Facebook Share 'Apel Zarządu PSEW do branży wiatrowej w sprawie podatku od nieruchomości' on Email Share 'Apel Zarządu PSEW do branży wiatrowej w sprawie podatku od nieruchomości' on Print Friendly

Zarząd PSEW wyraża przekonanie, że złożona kwestia wymiaru podatku od nieruchomości od elektrowni wiatrowych, skomplikowana w ostatnich latach w wyniku zmian prawa, wymaga otwartej, gotowej do dialogu postawy zarówno ze strony operatorów wiatrowych, jak przedstawicieli władz gmin, w których zlokalizowane są inwestycje.W ocenie Zarządu PSEW, taka otwarta na kompromis, postawa wzajemnego zaufania pozwoli wypracować rozwiązania z korzyścią dla obu stron. Wczoraj zarząd Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wystosował do branży wiatrowej apel w sprawie podatku od nieruchomości (treść poniżej).

Apelujemy do Państwa, aby w rozmowach z przedstawicielami samorządów lokalnych, w których zlokalizowane są Państwa inwestycje, starali się Państwo w miarę możliwości wypracować rozwiązania uwzględniające sytuację obu stron. Mając świadomość jak mocno tzw. ustawa odległościowa uderzyła w ekonomiczne podstawy Państwa biznesowych przedsięwzięć, zwracamy uwagę, że nieścisłości regulacyjne, powstałe na gruncie tego aktu prawnego, mają swoje poważne konsekwencje budżetowe także dla naszych partnerów po stronie samorządów lokalnych.
Bieżąca nowelizacja ustawy OZE, która ma przywrócić zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości sprzed 1 stycznia 2017 r., z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2018 r., to szansa na powrót do normalności, do sytuacji w której obydwie strony – gminy i inwestorzy są beneficjentami inwestycji wiatrowych.
Mając na względzie zrównoważony rozwój Polski, także w wymiarze rozwoju OZE, w tym energetyki wiatrowej, rekomendujemy Państwu podejmowanie działań mających na celu znalezienie rozwiązań kompromisowych dla obu stron, bez szkody dla żadnej z nich. Przykładowo, w naszej ocenie dobrym rozwiązaniem byłoby dążenie we wzajemnych relacjach do tego, aby wpłacone nienależnie kwoty były rozpatrywane jako nadpłata podatku na lata następne.
Należy pamiętać, że inwestycje w infrastrukturę energetyczną są przedsięwzięciami długoterminowymi. Tym samym, decydując się na realizację instalacji w energetykę wiatrową każda ze stron podejmuje decyzje o wieloletniej współpracy, dlatego warto, aby współpraca inwestorów z samorządami przebiegała w atmosferze dialogu i wzajemnego zaufania, które służą obydwu stronom. Otwarta na kompromis postawa w kwestii wymiaru podatku od nieruchomości będzie zarówno dla przedstawicieli samorządów lokalnych, jak i dla Polskiego Rządu, jasnym sygnałem o społecznej odpowiedzialności Polskiej branży energetyki wiatrowej, jej gotowości do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju ekonomicznego kraju.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Wpis został opublikowany 29 Cze 2018 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć