CSR w energetyce » PGE na podium Rankingu Odpowiedzialnych Firm

PGE na podium Rankingu Odpowiedzialnych Firm

19 Cze 2018 Możliwość komentowania PGE na podium Rankingu Odpowiedzialnych Firm została wyłączona Share 'PGE na podium Rankingu Odpowiedzialnych Firm' on Facebook Share 'PGE na podium Rankingu Odpowiedzialnych Firm' on Email Share 'PGE na podium Rankingu Odpowiedzialnych Firm' on Print Friendly

Grupa PGE zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej tegorocznej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm oraz pierwsze miejsce w kategorii: paliwa, energetyka i wydobycie.

– Grupa PGE po raz pierwszy znalazła się w prestiżowym Rankingu Odpowiedzialnych Firm i bardzo cieszy nas fakt, że od razu uzyskała miejsce na podium. To dla nas duże wyróżnienie, a zarazem potwierdzenie, że podejmowane przez nas do tej pory decyzje biznesowe w oparciu o zasady społecznej odpowiedzialności, zostały zauważone i docenione. Wyniki rankingu pokazują, jak dużą wagę PGE przywiązuje do zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach prowadzonej działalności – mówi Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE przystąpiła do Rankingu Odpowiedzialnych Firm po raz pierwszy, ale do udziału w nim przygotowywała się konsekwentnie od kilku lat. Osiągnięty rezultat jest wynikiem realizacji zaplanowanych działań i strategicznego podejścia do zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu i zrównoważonym rozwojem.

Zgodnie z przyjętymi standardami Grupa PGE na każdym etapie prowadzonej działalności kieruje się trzema najważniejszymi wartościami, na które składają się partnerstwo, rozwój i odpowiedzialność. Wartości te towarzyszą PGE od lat i determinują podejmowane przez nas decyzje biznesowe. Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny społecznie pozwala nam również na sukcesywną realizację misji Grupy PGE zdefiniowanej w strategii biznesowej – dodaje Henryk Baranowski.

W oparciu o strategię biznesową PGE kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, ciągłe podnoszenie jakości obsługi klienta, ochronę środowiska, etykę biznesową, zapewnienie bezpiecznych i stabilnych miejsc pracy oraz bycie dobrym sąsiadem dla lokalnych społeczności. Odpowiedzialne podejście do prowadzonego biznesu jest dla Grupy PGE szczególnie ważne teraz, kiedy firma znajduje się w okresie strategicznych przeobrażeń, których celem jest dywersyfikacja źródeł wytwarzania energii, modernizacja istniejącej floty wytwórczej w celu dostosowania jej do coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych oraz pozyskiwanie nowych źródeł przychodu we współpracy ze start-upami.

PGE dąży do tego, by być coraz lepszym pracodawcą, odpowiedzialnym sprzedawcą i partnerem lokalnych społeczności. Grupa sukcesywnie ogranicza swój wpływ na środowisko naturalne dzięki systemom zarządzania, takim jak ISO czy EMAS, wdraża wewnętrzne polityki środowiskowe, a także realizuje liczne działania na rzecz ochrony środowiska czy bioróżnorodności. Zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju Grupa PGE pokazuje, jak odpowiednio i świadomie kształtować relacje między wzrostem gospodarczym a dbałością o środowisko naturalne.

Grupa PGE nieustannie analizuje wpływ swojej działalności na środowisko oraz realizuje szeroko zakrojone działania służące jego ochronie, inicjując także liczne działania związane z badaniami i rozwojem, wpływające m.in. na obniżenie emisji. Od lat 90. aktywa należące do Grupy PGE zredukowały emisję SO2 o 93%, emisję NOx o 59% oraz pyłów o 99%. W samej tylko Elektrowni Turów w ciągu niecałych dwudziestu lat emisję pyłu zredukowano aż o 23 razy.

Rekultywację terenów wydobywczych po zakończeniu ich eksploatacji Grupa PGE planuje już na etapie wstępnych analiz dotyczących danej inwestycji. W ramach działań rekultywacyjnych Grupa PGE zasadziła do tej pory około 48 mln drzew i krzewów reprezentujących ponad 100 gatunków. Takie działania przyczyniają się do powstania nowych kompleksów leśnych i wodnych, w których żyje wiele gatunków zwierząt i roślin. Góra Kamieńsk, czyli sztuczne wzniesienie w centralnej Polsce usypane z nakładu zebranego z należącej do Grupy PGE Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród lokalnych społeczności i turystów z całej Polski. Po pracach rekultywacyjnych i zalesieniu, sztucznie usypane wzgórze jest dzisiaj atrakcyjnym miejscem całorocznego aktywnego wypoczynku dla mieszkańców regionu.

W okolicach Bełchatowa, po zakończeniu działalności wydobycia węgla w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, w perspektywie 2050 roku mają również powstać dwa połączone ze sobą jeziora w wyrobisku Pola Bełchatów oraz Pola Szczerców. Jeziora te będą największymi zbiornikami pokopalnianymi w Polsce. Będą również głębsze od najgłębszego obecnie jeziora w Polsce – jeziora Hańcza. Średnia głębokość zbiorników, które powstaną pod Bełchatowem, to niemal 80 m, a w najgłębszym miejscu sięgnie ona aż 205 m. Prawie 3900 hektarów (12 km długości i 3 szerokości) – taką powierzchnię może mieć łącznie lustro wody dwóch zbiorników, co odpowiada powierzchni 5 tys. boisk piłkarskich. Jeziora zmieszczą pięć razy więcej wody niż jezioro Śniardwy.

Ranking Odpowiedzialnych Firm jest powstaje na podstawie analizy zaangażowania polskich przedsiębiorstw w działalność CSR. W tym roku po raz pierwszy organizatorem ROF jest Koźmiński Business Hub.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Wpis został opublikowany 19 Cze 2018 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć