Wydarzenia - relacje » 50-lecie Elektrowni Kozienice

50-lecie Elektrowni Kozienice

18 Cze 2018 Możliwość komentowania 50-lecie Elektrowni Kozienice została wyłączona Share '50-lecie Elektrowni Kozienice' on Facebook Share '50-lecie Elektrowni Kozienice' on Email Share '50-lecie Elektrowni Kozienice' on Print Friendly

W Elektrowni Kozienice 14 czerwca 2018 r. odbyły się uroczystości związane z 50. rocznicą jej powstania. To druga co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce. W wydarzeniach jubileuszowych udział wziął Wiceminister Energii Tadeusz Skobel.

Rozpoczęta w 1968 r. budowa Elektrowni Kozienice była ogromnym przedsięwzięciem ówczesnej gospodarki. Pierwszy prąd z bloków 200 MW popłynął pod koniec 1972 r., a dwa ostatnie bloki 500 MW zostały zsynchronizowane z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w 1979 r.

– Cieszę się, że dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu udało się zrealizować tę wielką, jak na owe czasy inwestycję – powiedział w swoim wystąpieniu Wiceminister Tadeusz Skobel – Plany związane z budową Elektrowni Kozienice były bardzo optymistyczne, był to powiew czegoś nowego. Po czterech latach od rozpoczęcia budowy pierwszy prąd z tego obiektu popłynął do mieszkań Polaków. Później były kolejne bloki 200MW, dwa bloki 500MW, a niedawno ten ostatni, największy 1075MW. Jeśli spojrzymy na tę historię z dzisiejszej perspektywy okazuje się, że ta Elektrownia zawsze wyprzedzała swoje czasy.

Wiceminister podziękował pracownikom elektrowni za codzienną pracę i zaangażowanie – Szczególne podziękowania składam na ręce wszystkich budowniczych i pracowników Elektrowni Kozienice, ale również władz lokalnych, które aktywnie angażowały się zarówno w proces inwestycyjny, jak i wspierały funkcjonowanie Elektrowni – podkreślił.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 18 Cze 2018 w następujących kategoriach: Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć