E-mobility » Eksperci: najważniejsze trendy na rynku baterii do samochodów…

Eksperci: najważniejsze trendy na rynku baterii do samochodów elektrycznych

11 Cze 2018 Komentarze: 1 Share 'Eksperci: najważniejsze trendy na rynku baterii do samochodów elektrycznych' on Facebook Share 'Eksperci: najważniejsze trendy na rynku baterii do samochodów elektrycznych' on Email Share 'Eksperci: najważniejsze trendy na rynku baterii do samochodów elektrycznych' on Print Friendly

W kolejnych latach należy oczekiwać zarówno spadku cen, jak i znacznego postępu technologicznego w obszarze akumulatorów do pojazdów elektrycznych – wynika z analizy międzynarodowej firmy doradczej Frost & Sullivan, która podsumowała najważniejsze trendy na światowym rynku baterii do EV.

Baterie litowo-jonowe, mimo wielu zalet, z powodu wysokich kosztów zakupu i stosunkowo ograniczonej wydajności, nie są idealnym rozwiązaniem. Paradoksalnie, konieczność ich stosowania przyczynia się do wyhamowania tempa rozwoju elektromobilności na świecie. Według różnych szacunków, baterie odpowiadają dziś za nawet 50% ceny przeciętnego samochodu elektrycznego i sprawiają, że EV są zazwyczaj znacznie droższe od swoich spalinowych odpowiedników.

„W niedalekiej przyszłości nastąpi jednak gwałtowny zwrot na rynku. Do 2020 r. ceny baterii spadną o ponad 40% względem poziomu obecnego. W konsekwencji samochody elektryczne będą stopniowo tanieć i zyskiwać na popularności wśród kierowców” – mówi konsultant działu Mobility F&S Ivan Kondratenko.

Prawdziwy przełom nastąpi jednak wraz z komercjalizacją baterii ze stałym elektrolitem – bezpieczniejszych i znacznie wydajniejszych niż akumulatory litowo-jonowe. Według zapowiedzi niektórych producentów, baterie tego rodzaju zapewnią 2,5-raza większą gęstość energii i zwiększą zasięg samochodów elektrycznych do nawet 800 km na jednym ładowaniu. Ich produkcja na skalę masową rozpocznie się w ciągu najbliższej dekady. Prace nad bateriami ze stałym elektrolitem prowadzą obecnie zarówno szerzej nieznane start-upy, jak i wielkie koncerny motoryzacyjne z BMW i Toyotą na czele.

– Rewolucja w świecie akumulatorów sprawi, że już za kilka lat pojazdy elektryczne staną się nie tylko bardziej konkurencyjne cenowo, ale również bezpieczniejsze i praktyczniejsze w codziennym użytkowaniu – zauważa Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Wpis został opublikowany 11 Cze 2018 w następujących kategoriach: E-mobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Eksperci: najważniejsze trendy na rynku baterii do samochodów elektrycznych”

  1. Fotbollströjor, 16 Cze 2018 o 19:06

    Love the website– really individual friendly and whole lots to see!

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć