Elektroenergetyka » Bloki 1-4 w Elektrowni Opole będą nowocześniejsze i ekologiczne

Bloki 1-4 w Elektrowni Opole będą nowocześniejsze i ekologiczne

7 Cze 2018 Możliwość komentowania Bloki 1-4 w Elektrowni Opole będą nowocześniejsze i ekologiczne została wyłączona Share 'Bloki 1-4 w Elektrowni Opole będą nowocześniejsze i ekologiczne' on Facebook Share 'Bloki 1-4 w Elektrowni Opole będą nowocześniejsze i ekologiczne' on Email Share 'Bloki 1-4 w Elektrowni Opole będą nowocześniejsze i ekologiczne' on Print Friendly

Elektrownia Opole podpisała umowę na modernizację elektrofiltrów bloków energetycznych nr 1-4. Inwestycja warta ok. 188 mln zł pozwoli aż o połowę zmniejszyć stężenie emisji pyłu do atmosfery i przystosować instalacje do dalszej, długoletniej pracy. Dzięki modernizacji wszystkie pracujące obecnie bloki energetyczne w elektrowni spełnią rygorystyczne standardy emisyjne zawarte w tzw. konkluzjach BAT, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

Inwestycję w formule „pod klucz” realizować będzie firma Balcke-Dürr Polska. Podpisany 5 czerwca kontrakt przewiduje kompleksową wymianę i modernizację części technologicznej elektrofiltrów wraz z układami elektrycznymi, sterowania i AKPiA (Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka) oraz instalacji odprowadzania popiołu spod elektrofiltrów, a także uruchomienie oraz optymalizację pracy.

– Obecnie na terenie Elektrowni Opole realizujemy największą inwestycję w branży energetycznej, polegającą na budowie dwóch wysokosprawnych bloków energetycznych. Wykorzystane podczas budowy najnowocześniejsze technologie pozwolą na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej powyżej 45% oraz umożliwią znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Podpisana umowa na modernizację elektrofiltrów we wszystkich obecnie pracujących tu jednostkach wytwórczych sprawi, że Elektrownia Opole spełniać będzie najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska, które wejdą w życie w 2021 r., tym samym realnie wpłynie również na poprawę jakości powietrza w regionie – podkreśla Sławomir Zawada, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Modernizacja elektrofiltrów to wielkie przedsięwzięcie technologiczne i logistyczne, szczególnie z uwagi na konieczność wykonywania prac demontażowych i montażowych z użyciem ciężkiego sprzętu dźwigowego na terenie czynnego obiektu energetycznego. Prace rozpoczną się w grudniu tego roku i prowadzone będą podczas trwania remontów kapitalnych poszczególnych bloków, co sprawi, że w żaden sposób nie wpłyną one na bieżące funkcjonowanie elektrowni. Zakończenie prac modernizacyjnych wszystkich czterech elektrofiltrów zaplanowane zostało na drugi kwartał 2022 r.

Obecnie na terenie Elektrowni Opole pracują cztery jednostki wytwórcze. W końcowej fazie budowy są dwa kolejne bloki energetyczne – nr 5 i 6 o łącznej mocy 1 800 MW. Po ich uruchomieniu Elektrownia Opole będzie trzecią pod względem zainstalowanej mocy elektrownią konwencjonalną w Polsce.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Wpis został opublikowany 7 Cze 2018 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć