E-mobility » ORLEN buduje pierwszą, testową ładowarkę do samochodów…

ORLEN buduje pierwszą, testową ładowarkę do samochodów elektrycznych

5 Cze 2018 Możliwość komentowania ORLEN buduje pierwszą, testową ładowarkę do samochodów elektrycznych została wyłączona Share 'ORLEN buduje pierwszą, testową ładowarkę do samochodów elektrycznych' on Facebook Share 'ORLEN buduje pierwszą, testową ładowarkę do samochodów elektrycznych' on Email Share 'ORLEN buduje pierwszą, testową ładowarkę do samochodów elektrycznych' on Print Friendly

PKN ORLEN S.A. w grudniu 2017 r. zlecił ORLEN Serwis S.A. wykonanie zadania inwestycyjnego dot. budowy pierwszej testowej stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w Płocku. Pierwsza ładowarka powstała w Płocku w pobliżu Koncernu. W trzecim kwartale br. stacja zostanie udostępniona kierowcom, którzy na pierwszym etapie pilotażu prowadzonego przez Koncern będą mogli ładować samochody bezpłatnie.​

Ładowarka daje możliwość jednoczesnego ładowania 4 pojazdów, została wyposażona w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 min.

Wyjątkową cechą tej stacji jest konstrukcja modułowa pozwalająca na rozbudowę stacji ładowania DC aż do 150 kW w ramach tej samej obudowy. Dynamicznie postępujący rozwój pojemności baterii w pojazdach elektrycznych pozwala na pokonywanie coraz większych odległości. To z kolei przekłada się również na zachowanie funkcji szybkiego ładowania oraz dostępną moc stacji ładowania.

Moc ładowania dla każdego ze stanowisk jest dynamicznie przydzielana przez sterownik stacji w trakcie ładowania pojazdów, dzięki czemu możliwe jest znaczne skrócenie czasu ładowania. Z myślą o łatwej obsłudze stacji, interfejs obsługi stacji będzie intuicyjny, prosty w obsłudze oraz czytelny dla użytkownika. Rozpoczęcie ładowania (autoryzacja) może być zrealizowana na wiele sposobów m.in. poprzez podłączenie stacji do centralnego systemu zarządzania i pobierania opłat korzystając z usług dowolnego operatora (obsługiwany protokół OCPP 1.5), autoryzacja lokalna za pomocą kart RFID (w tym tzw. usługi typu „prepaid”).

Koncern rozszerza program budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych. PKN ORLEN wytypował w tym celu łącznie 150 stacji paliw, położonych zarówno w miastach jak i przy trasach tranzytowych. W pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 r., zostanie uruchomionych około 50 szybkich punktów ładowania.

Źródło: PKN ORLEN S.A.

Wpis został opublikowany 5 Cze 2018 w następujących kategoriach: E-mobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć