News » Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Litwa mają coraz więcej…

Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Litwa mają coraz więcej wspólnych interesów

4 Cze 2018 Możliwość komentowania Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Litwa mają coraz więcej wspólnych interesów została wyłączona Share 'Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Litwa mają coraz więcej wspólnych interesów' on Facebook Share 'Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Litwa mają coraz więcej wspólnych interesów' on Email Share 'Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Litwa mają coraz więcej wspólnych interesów' on Print Friendly

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że projekt Możejki zwiększa suwerenność energetyczną Polski i Litwy, łączy politycznie i tworzy przestrzeń do budowy bezpieczeństwa politycznego. Jak dodał, jest projektem, który łączy nas, jak mało który. – Często rozmawiam z panem premierem Litwy o wspólnych projektach i działaniach na przyszłość – mówił Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu zaznaczył, że: Ropa naftowa nie jest zwykłym surowcem, normalnym towarem, tylko jest towarem, który decyduje w dużym stopniu o geopolityce. Przypominał, że tę inwestycję kluczową ze względu na bezpieczeństwo energetyczne, geopolityczne zawdzięczamy Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Jak dodał premier Morawiecki: Trzeba było odwagi, determinacji, wyobraźni i wizji strategicznej Lecha Kaczyńskiego, żeby przewidzieć jak ważne będą powiązania gospodarcze pomiędzy naszymi krajami dla umacniania bezpieczeństwa w wymiarze politycznym, energetycznym, finansowym i gospodarczym.

Wizja wspólnego rozwoju

Prezes Rady Ministrów przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który przestrzegał przed zakusami Rosji, kiedy tworzony był Nord Stream1 między Niemcami, a Rosją. Później nastąpiła inwazja na Gruzję, później była Ukraina, a obecnie Nord Stream2 – wymieniał Szef Rządu.

– Proponując program zmian i tworząc wizję wspólnego rozwoju – wizję pomimo pewnych sporów, bo również między przyjaciółmi zdarzają się jakieś niesnaski i nieporozumienia – tworzymy przestrzeń do współpracy gospodarczej i politycznej idąc śladami Lecha Kaczyńskiego – mówił Premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, ma nadzieję, iż cel ten będzie realizowany również w przyszłości we współpracy z Rosją, bo mamy nadzieję, że Rosja będzie tej szczerej współpracy z Litwą i Polską chciała.

Szef rządu na zakończenie powiedział, że chciałby, aby w 10. rocznicę przejęcia kontroli nad rafinerią w Możejkach przez Orlen, wspólnie z premierem Litwy uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego poprzez okolicznościową tablicę. To upamiętnienie miałoby podkreślić, według Premiera to, jak ważny był to moment do tworzenia przestrzeni dla długofalowej współpracy gospodarczej i politycznej Polski i Litwy.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Wpis został opublikowany 4 Cze 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć