News » Premier Morawiecki o bezpieczeństwie i Nord Stream2 na…

Premier Morawiecki o bezpieczeństwie i Nord Stream2 na Zgromadzeniu NATO

29 maja 2018 Komentarze: 1 Share 'Premier Morawiecki o bezpieczeństwie i Nord Stream2 na Zgromadzeniu NATO' on Facebook Share 'Premier Morawiecki o bezpieczeństwie i Nord Stream2 na Zgromadzeniu NATO' on Email Share 'Premier Morawiecki o bezpieczeństwie i Nord Stream2 na Zgromadzeniu NATO' on Print Friendly

NATO to najsilniejszy sojusz w historii, którego znaki rozpoznawcze to jedność i solidarność. Będąc razem jesteśmy bezpieczniejsi – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie. Szef Rządu podkreślił, że Polska będzie kontynuować i rozwijać współpracę w ramach NATO. – Sojusz to związek państw gwarantujący bezpieczeństwo swoim członkom oraz organizacja z istotnym wkładem w budowanie stabilności na świecie – ocenił Premier.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że nasz kraj poważnie traktuje swoje zobowiązania sojusznicze.

– Jako szósta największa gospodarka Unii Europejskiej podejmujemy drugi największy wysiłek, jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia, jako procent PKB – według metodologii NATO – powiedział Szef Rządu.

– W grupie dziesięciu największych gospodarek UE wyprzedza nas tylko Wielka Brytania, a gdy opuści ona UE, będziemy pierwsi w tym rankingu – dodał.

Premier ocenił, że Gazociąg Nord Stream2 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego i solidarności Europy. Jak podkreślił, Nord Stream2 to „zatruta pigułka europejskiego bezpieczeństwa”, która może mieć daleko idące konsekwencje geopolityczne. – Należy podkreślić za premierem Ukrainy: Nord Stream2 to nowa broń hybrydowa wymierzona w kraje Unii Europejskiej i NATO – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że gazociąg Nord Stream1 umożliwił Rosji pozyskanie środków na modernizację armii, a dwa lata później dokonano agresji na Gruzję, a następnie aneksji Krymu i agresji na Ukrainę.

Premier zaznaczył także, że wspólnota międzynarodowa dała niedawno wyraźny sygnał braku akceptacji dla łamania prawa międzynarodowego i podstawowych praw człowieka ws. ataku chemicznego na Siergieja Skripala.

Szef Polskiego Rządu podkreślił trafność rozmieszczenia sił NATO w regionie i wspomniał swoją wizytę w bazie w Orzyszu. Podkreślił solidarne zaangażowanie Polski w działania służące zapewnieniu stabilizacji również w innych rejonach.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Wpis został opublikowany 29 maja 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Premier Morawiecki o bezpieczeństwie i Nord Stream2 na Zgromadzeniu NATO”

  1. Fotbollströjor, 16 Cze 2018 o 19:01

    Many thanks extremely helpful. Will share site with my good friends.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć