News » Gazociąg Polkowice – Żary oddany do eksploatacji

Gazociąg Polkowice – Żary oddany do eksploatacji

26 Kwi 2018 Możliwość komentowania Gazociąg Polkowice – Żary oddany do eksploatacji została wyłączona Share 'Gazociąg Polkowice – Żary oddany do eksploatacji' on Facebook Share 'Gazociąg Polkowice – Żary oddany do eksploatacji' on Email Share 'Gazociąg Polkowice – Żary oddany do eksploatacji' on Print Friendly

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu relacji Polkowice – Żary. Jest to kluczowy projekt stanowiący wymierny impuls rozwojowy dla Dolnego Śląska i województwa lubuskiego.

– Zakończyliśmy ważną dla regionu dolnośląskiego i lubuskiego inwestycję, która pozwoli dostarczyć zwiększone ilości gazu ziemnego do nowych odbiorców przemysłowych, między innymi Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest–Park” a także Podstrefy w Żarach – powiedział Michał Lipowski, Dyrektor Oddziału GAZ-SYSTEM we Wrocławiu.

– Dzięki temu powstał  nowy elastyczny system  transportu gazu, który umożliwi przesył z dwóch kierunków zasilania, tj. od strony Żukowic (poprzez istniejący gazociąg) oraz od strony Polkowic. Daje to gwarancję ciągłości dostaw do odbiorców. W dalszej perspektywie, po zrealizowaniu drugiego etapu inwestycji, stworzymy możliwość przestawienia sieci gazowej gazu zaazotowanego na gaz wysokometanowy – dodał Lipowski.

Gazociąg o długości ok. 64 km i średnicy 300 mm zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim na terenie gmin: Polkowice, Jerzmanowa, Radwanice, Gaworzyce oraz w województwie lubuskim na terenie gmin: Niegosławice, miasta i gminy Szprotawa, Małomice i Żary. Wartość całej inwestycji to 82 mln zł.

Budowa gazociągu trwała 20 miesięcy i była realizowana w dwóch etapach:

  • w województwie dolnośląskim odcinek Polkowice-Gaworzyce o długości ok. 28 km,
  • w województwie lubuskim odcinki Gaworzyce-Małomice o długości ok. 30 km i Olszyniec-Lubomyśl o długości ok. 6 km.

GAZ-SYSTEM uzyskał pozwolenie na użytkowanie gazociągu pod koniec 2017 r. Trasa przebiega w większości wzdłuż istniejącego gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 250/200 mm. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane na podstawie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz. U. z 2014 r., poz. 1501 z późn. zm.), tzw. „specustawy gazowej”.

Wymierną korzyścią z inwestycji jest podatek od nieruchomości, który w wysokości do 2% wartości nakładów będzie odprowadzał GAZ-SYSTEM do budżetu samorządów lokalnych.

Inwestycję zrealizowano w oparciu o najwyższe standardy i z poszanowaniem prawa i środowiska. Zastosowanie nowoczesnych technologii i wykorzystanie wysokiej jakości materiałów (wysokiej jakości stal z trójwarstwową polietylenową powłoką zewnętrzną) oraz najnowocześniejszych systemów zabezpieczeń stanowi podstawę bezpiecznej pracy gazociągu.

Źródło: GAZ-SYSTEM S.A.

Wpis został opublikowany 26 Kwi 2018 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć