News » CEZ Polska zachęca do poparcia nowelizacji ustawy o oze

CEZ Polska zachęca do poparcia nowelizacji ustawy o oze

25 Kwi 2018 Możliwość komentowania CEZ Polska zachęca do poparcia nowelizacji ustawy o oze została wyłączona Share 'CEZ Polska zachęca do poparcia nowelizacji ustawy o oze' on Facebook Share 'CEZ Polska zachęca do poparcia nowelizacji ustawy o oze' on Email Share 'CEZ Polska zachęca do poparcia nowelizacji ustawy o oze' on Print Friendly

Odnawialne źródła energii mają ogromne znaczenie dla poprawy jakości powietrza w Polsce. Warto więc poprzeć nowelizację ustawy o OZE, która pozwoli na rozwinięcie produkcji czystej energii i przyspieszy walkę ze smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami. Pozytywne zmiany wymagają zaangażowania nas wszystkich. Liczy się każdy głos poparcia.

Jakość powietrza w Polsce dramatycznie spada. Dane Europejskiej Agencji Środowiska wskazują, że spośród 50 najbardziej skażonych miast Unii Europejskiej aż 33 znajdują się w Polsce. Głównym winowajcą jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z domowych kotłów i pieców.

Wydobywające się z kominów związki chemiczne i pyły w połączeniu ze znaczną wilgotnością powietrza i brakiem wiatru tworzą smog.

W 2013 r. WHO zaliczyła pyły zawieszone do kancerogenów, uznając, że mają one istotny wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Według szacunków WHO, w 2014 r. doprowadziły one do przedwczesnej śmierci blisko 428 tys. osób. W Polsce choroby dróg oddechowych, wywołane fatalnej jakości powietrzem, przyczyniają się do zgonu około 45-50 tys. osób rocznie. W produkcji np. czystego ciepła pochodzącego z biogazowni lub prądu z energii wiatru, wody lub słońca nie dochodzi do wytwarzania szkodliwych związków chemicznych niszczących środowisko i zdrowie ludzi. Na przykład każda MWh energii wyprodukowana przez farmy wiatrowe powoduje uniknięcie emisji około 950 kg dwutlenku węgla, tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłów. Do 2035 r. dzięki energetyce odnawialnej możemy zmniejszyć emisję CO2 nawet o 25 mln ton rocznie.

Projekt nowelizacji ustawy o OZE, który został uchwalony przez Radę Ministrów, to ważny krok w dobrym kierunku.
Przyłącz się do akcji i podpisz list poparcia dla nowelizacji ustawy o OZE na http://popieramoze.pl/ 

fot.pixabay.com

Źródło: CEZ Polska

Wpis został opublikowany 25 Kwi 2018 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć