Edukacja » JSW będzie współpracowała z niemieckimi instytutami

JSW będzie współpracowała z niemieckimi instytutami

23 Kwi 2018 Możliwość komentowania JSW będzie współpracowała z niemieckimi instytutami została wyłączona Share 'JSW będzie współpracowała z niemieckimi instytutami' on Facebook Share 'JSW będzie współpracowała z niemieckimi instytutami' on Email Share 'JSW będzie współpracowała z niemieckimi instytutami' on Print Friendly

Jastrzębska Spółka Węglowa oraz JSW Innowacje podpisały 19 kwietnia w Katowicach porozumienie o współpracy z renomowanymi niemieckimi instytutami naukowo-badawczymi w zakresie zaawansowanych materiałów i procesów węglowych oraz wykorzystania technik typu Smart Coal Mine 4.0 w procesie wydobycia węgla.

Nawiązanie współpracy z niemieckimi partnerami to kolejny ważny etap  działań  jastrzębskiej spółki mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii w Grupie JSW.

JSW wspólnie z sygnatariuszami porozumienia – Zakładem Lekkich Struktur i Technologii Polimerowej Politechniki Chemnitz, Centrum Badawczym STEX Instytutu Fraunhofera, Instytutem Inżynierii Procesów Energetycznych i Chemicznych oraz Jednostką Biznesową Procesów Konwersji Chemicznej przy Instytucie Fraunhofera planują wypracować nowoczesne, innowacyjne technologie do komercyjnego wykorzystania w polskim sektorze wydobywczym.

Najważniejsze pola wspólnych działań obejmować będą prace związane m.in. ze smart Coal mine 4.0 (m.in. egzoszkielet dla górników, autarkiczne systemy pojazdów z alternatywnym napędem i systemem identyfikacji dla górnictwa), zaawansowanymi materiałami węglowymi opartymi na smole węglowej,  separacją oraz wytwarzaniem wodoru z kopalnianych i odnawialnych źródeł na potrzeby e-transportu czy energii. Partnerzy zamierzają również pracować nad rozwojem technologii służącej zwiększeniu bezpieczeństwa pracy górników w ekstremalnych warunkach (tzw. moduły bezpieczeństwa i systemy wykrywania ludzi oparte na nowych systemach kamer, systemy czujników do monitorowania funkcji życiowych) oraz zastosowaniem lekkich konstrukcji w górnictwie np. nowych lekkich systemów kotew wykonanych z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym. Wymienione zagadnienia zostaną podjęte przez partnerów w ramach krajowych, dwustronnych i międzynarodowych projektów przemysłowych oraz projektów wspólnych.

– Współpraca sygnatariuszy umożliwi realizację wspólnych prac badawczo-rozwojowych, których nadrzędnym celem jest wdrażanie w spółce nowoczesnych technologii zwiększających efektywność produkcji węgla i koksu z jednoczesnym ograniczaniem jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne – powiedział Daniel Ozon, Prezes JSW S.A. – Cele programu wpisują się w przyjętą  w ubiegłym roku strategię JSW na lata 2018-2030, która ma na celu budowę pozycji spółki jako europejskiego lidera rynku odpornego na przejściowe wahania koniunkturalne. Jesteśmy jedną z największych polskich grup kapitałowych, która funkcjonuje dzięki wydobyciu i przetwarzaniu węgla, ale stale musimy się rozwijać, wykorzystując światowe osiągnięcia techniki, by najefektywniej wykorzystywać nasze złoża i jak najmniej oddziaływać na środowisko naturalne. Jestem przekonany, że współpraca z renomowanymi niemieckimi partnerami przyczyni się do wdrożenia wartościowych innowacyjnych rozwiązań, które wpłyną na optymalny rozwój jastrzębskiej spółki. 

W najbliższych miesiącach Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawi szczegółowe obszary badań, które będą prowadzone w ramach współpracy z niemieckimi instytucjami.

Niemiecki Instytut Fraunhofera współpracujący z Uniwersytetem Technicznym we Freibergu, Chemnitz  oraz wieloma innymi wiodącymi jednostkami naukowo-badawczymi  w świecie, jest największą w Europie organizacją badawczo-wdrożeniową aktywnie obecna w wielu innowacyjnych projektach przemysłowych (np. Volkswagen, Hilti). Posiada 66 instytutów oraz jednostek badawczych i zatrudnia 24 tys. pracowników. Na projekty badawcze przeznacza rocznie 2 mld euro.

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Wpis został opublikowany 23 Kwi 2018 w następujących kategoriach: Edukacja, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć