Emisje, CO2 » Energa ma sposób na walkę ze smogiem

Energa ma sposób na walkę ze smogiem

19 Kwi 2018 Możliwość komentowania Energa ma sposób na walkę ze smogiem została wyłączona Share 'Energa ma sposób na walkę ze smogiem' on Facebook Share 'Energa ma sposób na walkę ze smogiem' on Email Share 'Energa ma sposób na walkę ze smogiem' on Print Friendly

Kilka tysięcy zł dofinansowania do wymiany tzw. „kopciuchów” na ekologiczne urządzenia grzewcze. A ponadto specjalna oferta antysmogowa, serwis internetowy i program edukacyjny „Oddycham z energią”. Tak Energa walczy ze smogiem. 12 kwietnia w Grudziądzu firma wspólnie z Polskim Komitetem Energii Elektrycznej omawiała sposoby poprawy jakości powietrza w polskich miastach. W debacie wzięły udział także lokalne władze, mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. 

Debata w Grudziądzu była pierwszym z cyklu regionalnych spotkań, organizowanych przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), poświęconych walce ze smogiem. Jest to kolejny, po publikacji raportu „Energetyka KOCHA czyste powietrze”, etap działań edukacyjnych PKEE i sektora energetycznego związanych z walką o poprawę stanu powietrza w naszym kraju. Energa, która w ramach walki ze smogiem m.in. dofinansowuje wymianę starych pieców oraz prowadzi serwis „Oddychaj z energią” była partnerem debaty.

W spotkaniu wzięli udział eksperci oraz przedstawiciele władz samorządowych, w tym m.in. Wiceprezydent Grudziądza – Marek Sikora, Starosta Edmund Korgol, dr inż. Janusz Zyśk – Ekspert PKEE, a także Dyrektor Biura PKEE Tomasz Kosiński oraz Prezes OPEC-SYSTEM Grzegorz Przekaziński. Energę reprezentowała Joanna Jankowska-Fąs – Dyrektor Zarządzająca Rozwojem Energi Obrotu.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja raportu oceniającego stan powietrza, z którego jednoznacznie wynika, że zanieczyszczenie powietrza w Grudziądzu jest wysokie. W 80% odpowiada za niego emisja powierzchniowa, czyli spalanie złej jakości paliw – a nawet śmieci – w przydomowych piecach. Podczas debaty rozmawiano o tym, jak walczyć z tym zjawiskiem.

Ze smogiem można wygrać

Joanna Jankowska-Fąs z Energi przedstawiła szereg inicjatyw wprowadzonych przez Energę Obrót, których celem jest polepszenie jakości powietrza i wsparcie klientów w ograniczaniu emisji powierzchniowej.

– W Enerdze wiemy jak ważne jest czyste powietrze wokół nas i mamy sposoby na poprawę jego jakości. Działamy kompleksowo: uruchomiliśmy specjalny program „Oddycham z Energią” na rzecz walki ze smogiem. Obejmuje on ofertę produktów oraz usług popularyzujących niskoemisyjność w ogrzewaniu i transporcie, a także działania edukacyjne. Szczególnie ważny jest dla nas obszar ogrzewania, jako odpowiedzialny za największe zanieczyszczenie powietrza – powiedziała Joanna Jankowska-Fąs. – Proponujemy kompleksowe rozwiązanie, czyli urządzenia grzewcze połączone ze specjalnymi taryfami antysmogowymi. Na zainteresowanych czeka do 5 tys. zł dofinansowania, które można wykorzystać na zakup nowoczesnych pieców.

Uruchomiony z początkiem marca internetowy serwis antysmogowy www.oddychamzenergia.pl to kompendium wiedzy o smogu i działaniach podejmowanych przez Energę. Wraz z uruchomieniem portalu, firma wprowadziła do swojego portfolio nowe produkty zmniejszające zanieczyszczenie powietrza.

  • Taryfa antysmogowa – zakłada obniżkę ceny energii elektrycznej i opłaty dystrybucyjnej między godziną 22 a 6, dla energii dodatkowo zużytej w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Oznacza to, że klient, który zdecyduje się przykładowo na wymianę starego, wysokoemisyjnego pieca na nowoczesny, ekologiczny piec akumulacyjny, i w związku z tym jego zużycie prądu w strefie nocnej wzrośnie, za zużytą dodatkową energię w nocy zapłaci kilkadziesiąt procent mniej, niż w taryfie podstawowej.
  • Dofinansowanie do modernizacji ogrzewania – Energa od marca oferuje pełną obsługę w zakresie sprzedaży i instalacji nowoczesnych systemów ogrzewania – pieców akumulacyjnych i pomp ciepła. Firma gwarantuje także montaż i przebudowę instalacji elektrycznej na potrzeby nowego systemu grzewczego. To początek korzyści płynących z nowej oferty. Klienci, którzy zdecydują się na zakup proponowanych systemów ogrzewania, mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji w wysokości 20 procent ceny urządzenia, czyli nawet do 5 tys. zł.

Całość  uzupełniają działania edukacyjne. Obejmują one m.in. warsztaty budujące świadomość i proekologiczne postawy wśród najmłodszych, dystrybucję materiałów informacyjnych na temat dbałości o jakość powietrza oraz wspólne działania z samorządami lokalnymi. Wszystkie informacje na temat programu są dostępne na stronie https://oddychamzenergia.pl

Grudziądzkie spotkanie było również okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie ochrony powietrza w regionie pomiędzy jego mieszkańcami, a władzami samorządowymi.

– Cieszę się, że udało nam zgromadzić tak liczne grono nie tylko ekspertów ale także osób, które na co dzień tu w Grudziądzu decydują o tym jak walczyć ze smogiem. Cieszę się też, że w naszym spotkaniu wzięli udział mieszkańcy tego miasta. Wierzę, że działania podejmowane przez nas jako PKEE przyniosą realne skutki i problem smogu w naszym kraju z roku na rok będzie coraz mniejszy – podsumowywał Tomasz Kosiński, Dyrektor Biura PKEE w Warszawie

Debata w Grudziądzu to pierwsze spotkanie przedstawicieli PKEE z lokalnymi społecznościami, w regionach, które mają problem ze smogiem. W ich ramach eksperci PKEE będą przedstawiać rozwiązania, dzięki którym możemy ogrzać nasze mieszkania i dostarczyć do nich energię elektryczną. Punktem wyjścia do każdej z zaplanowanych debat będzie przygotowany przez ekspertów komitetu raport „Energetyka KOCHA czyste powietrze”. Kolejne spotkanie dobędzie się w drugiej połowie maja w Jaworznie.

zdjęcia: Polski Komitet Energii Elektrycznej

Źródło: ENERGA SA

Wpis został opublikowany 19 Kwi 2018 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć