News » Wiceminister Tobiszowski otworzył Międzynarodowy Kongres Węgla…

Wiceminister Tobiszowski otworzył Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie

18 Kwi 2018 Możliwość komentowania Wiceminister Tobiszowski otworzył Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie została wyłączona Share 'Wiceminister Tobiszowski otworzył Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie' on Facebook Share 'Wiceminister Tobiszowski otworzył Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie' on Email Share 'Wiceminister Tobiszowski otworzył Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie' on Print Friendly

– Jeszcze kilka lat temu w miksie energetycznym nie przewidywano przyszłości dla węgla brunatnego w polskiej przestrzeni energetycznej. Teraz to się zmieniło i surowiec ten jest częścią naszej gospodarki – powiedział Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski otwierając 16.04.2018 X Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Uczestnicy kongresu podkreślali, że węgiel brunatny po węglu kamiennym jest dziś głównym surowcem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne Polski. Stanowi on blisko 35% produkcji energii elektrycznej. Przykładem na rozwój górnictwa węgla brunatnego jest m.in. „odkrywka w Złoczewie”.

– Kontynuowanie wydobywania węgla brunatnego w Złoczewie sprawi, że przedłużone zostanie m.in. funkcjonowanie elektrowni w Bełchatowie. Co więcej, zyska lokalna społeczność. Chodzi nie tylko o nowe miejsca pracy, ale również dodatkowy dochód dla gmin i poprawę wskaźników makroekonomicznych regionu – powiedział Wiceminister Tobiszowski.

Wiceminister podkreślił, że program dla sektora węgla brunatnego powstał dzięki zaangażowaniu wielu środowisk – naukowych, społecznych i górniczych. Złoża węgla brunatnego eksploatuje się z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a także z poszanowaniem wymogów ochrony środowiska.

– Nasze górnictwo węglowe musi wykorzystywać nowoczesne technologie. Mamy dobrze przygotowaną kadrę, instytuty oraz zaplecze intelektualne, co pozwoli m.in. na dalszy rozwój sektora węgla brunatnego w Polsce – dodał Wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 18 Kwi 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć