News » PKEE w Brukseli: Rynek mocy jednym z instrumentów pomagających…

PKEE w Brukseli: Rynek mocy jednym z instrumentów pomagających rozwijać OZE w Polsce

16 Kwi 2018 Możliwość komentowania PKEE w Brukseli: Rynek mocy jednym z instrumentów pomagających rozwijać OZE w Polsce została wyłączona Share 'PKEE w Brukseli: Rynek mocy jednym z instrumentów pomagających rozwijać OZE w Polsce' on Facebook Share 'PKEE w Brukseli: Rynek mocy jednym z instrumentów pomagających rozwijać OZE w Polsce' on Email Share 'PKEE w Brukseli: Rynek mocy jednym z instrumentów pomagających rozwijać OZE w Polsce' on Print Friendly

12 kwietnia br. w Brukseli odbył się 4 Europejski Szczyt Energetyczny (EU Energy Summit) – jedno z największych i najważniejszych wydarzeń poświęconych przyszłości energetyki w Europie. Spotkanie było okazją do debaty w gronie europejskich decydentów oraz przedstawicieli branży energetycznej na temat kluczowych wyzwań i możliwości rozwoju sektora w UE.

Głos polskiego sektora energetycznego zabrzmiał na tegorocznym spotkaniu. Polski Komitet Energii Elektrycznej reprezentował w Brukseli Paweł Wróbel, Dyrektor Biura PKEE.
– Polski sektor energetyczny zmienia się. Stoimy przed poważnymi wyzwaniami modernizacyjnymi, dlatego bardzo ważny jest dla nas udział w każdej istotnej dyskusji i debacie na temat wyzwań i przyszłości europejskiej energetyki – podsumowywał udział w spotkaniu Paweł Wróbel.
Tegoroczny szczyt został zainaugurowany panelem dotyczącym przyszłości odnawialnych źródeł energii w Unii Europejskiej. W Polsce udział OZE w miksie energetycznym stale się zwiększa – obecnie stanowi około 20% zainstalowanych mocy (głównie wiatrowych oraz biomasy). Nasz kraj z 5.8 GW mocy już dziś jest 7. rynkiem mocy wiatrowych w UE
– Udział ten będzie się dalej zwiększał m.in. dzięki planowanym inwestycjom na Bałtyku w morską energetykę wiatrową. Do 2030 r. ma być to dodatkowo pomiędzy 1 a 2.5 GW – zaznaczył w trakcie dyskusji panelowej Paweł Wróbel.
Jak dodał, mówiąc o OZE, musimy pamiętać o tym, by zapewnić odpowiednie unijne ramy prawne i regulacyjne.
– Muszą to być rozwiązania przyjazne inwestorom. Chodzi także o efektywne instrumenty finansowe, które pozwolą realizować nie tylko cel OZE, ale także cel efektywności energetycznej. – zaznaczył Paweł Wróbel.
Przedstawiciel PKEE wskazał także na istotną rolę rynków mocy w Unii Europejskiej. Jeśli są dobrze zaprojektowane i neutralne technologicznie, stanowią jeden z najważniejszych mechanizmów wspierających stabilność systemu energetycznego, bezpieczeństwo dostaw oraz możliwość przeprowadzenia nowych inwestycji, w tym w OZE. Skalę ważności tego instrumentu obrazuje dodatkowo fakt, iż w 2018 r. ponad połowa ludności UE będzie objęta dostawami energii elektrycznej w państwach, gdzie funkcjonują rynki mocy.
W czasie tegorocznego Szczytu Energetycznego poruszane były również tematy związane z rozwojem (technologicznym i infrastrukturalnym) magazynowania energii, rozwiązań innowacyjnych, digitalizacją sektora, czy nową rolą konsumenta w systemie energetycznym.
Wśród uczestników spotkania znalazły się osoby kluczowe dla unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, m.in. Komisarz UE ds. klimatu i energii, M.A. Canete, Komisarz UE ds. środowiska, K. Vella, Przewodniczący Komisji ITRE (Przemysłu, Badań Naukowych i Energii) w Parlamencie Europejskim, J. Buzek, Przedstawiciel Prezydencji Bułgarskiej, Wiceminister Energii Z. Stankov, a także przedstawiciele najważniejszych organizacji branżowych oraz europejskich firm energetycznych.

www.pixabay.com

Źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej

Wpis został opublikowany 16 Kwi 2018 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć