Ciepłownictwo » Czy wrocławskie śmieci mogą być źródłem energii dla miasta?

Czy wrocławskie śmieci mogą być źródłem energii dla miasta?

30 Mar 2018 Możliwość komentowania Czy wrocławskie śmieci mogą być źródłem energii dla miasta? została wyłączona Share 'Czy wrocławskie śmieci mogą być źródłem energii dla miasta?' on Facebook Share 'Czy wrocławskie śmieci mogą być źródłem energii dla miasta?' on Email Share 'Czy wrocławskie śmieci mogą być źródłem energii dla miasta?' on Print Friendly

Trwają konsultacje dotyczące wrocławskiego rynku ciepłowniczego zainicjowane przez Fortum. Na kolejnym posiedzeniu Rady Społecznej przedstawiciele mieszkańców, organizacji społecznych i eksperci dyskutowali na temat systemu zagospodarowania odpadów oraz doświadczeń związanych z wykorzystaniem śmieci nienadających się do recyklingu jako paliwa do produkcji prądu i ciepła.

Aktualny stan gospodarki odpadami w stolicy Dolnego Śląska przybliżył Bartosz Małysa ze spółki Ekosystem. Choć poziom segregacji rośnie, nadal odpady zmieszane stanowią dużą część śmieci wyrzucanych przez mieszkańców Wrocławia. Jednym z wyzwań jest ich efektywne wykorzystanie, a tym samym ograniczenie składowania. Odpady resztkowe, pozostałe po procesie recyklingu mogą posłużyć m.in. do produkcji paliwa (RDF) wykorzystywanego w specjalnie przystosowanych cementowniach lub elektrociepłowniach.

Doświadczenia związane z odzyskiem energii z odpadów przybliżył Piotr Górnik z Fortum. Koncern zarządza m.in. elektrociepłownią Högdalen w Szwecji, która ciepło powstałe z odpadów dostarcza do ok. 100 tys. odbiorców indywidualnych i biznesowych. Funkcjonująca od 2013 r. elektrociepłownia w Kłajpedzie jest natomiast źródłem ok. 40% ilości ciepła niezbędnego dla litewskiego miasta.

Fortum rozważa rozwój we Wrocławiu ekologicznych źródeł energii. Jednym z wielu analizowanych rozwiązań jest projekt elektrociepłowni, która wpisuje się w zintegrowany system ciepłowniczy oraz nowoczesny system zagospodarowania odpadów zgodny z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Projekt jest na etapie wstępnych założeń w z zakresie technologii oraz lokalizacji obiektu i na razie nie będzie realizowany. Kierunki rozwoju infrastruktury ciepłowniczej Fortum chce wypracować w drodze dialogu z mieszkańcami, władzami miasta i ekspertami.

Źródło: Fortum Power and Heat Polska

Wpis został opublikowany 30 Mar 2018 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć