News » Systematyczny wzrost liczby odbiorców energii korzystających z…

Systematyczny wzrost liczby odbiorców energii korzystających z prawa wyboru sprzedawcy – dane za okres od XII 2007 r. do II 2018 r.

29 Mar 2018 Możliwość komentowania Systematyczny wzrost liczby odbiorców energii korzystających z prawa wyboru sprzedawcy – dane za okres od XII 2007 r. do II 2018 r. została wyłączona Share 'Systematyczny wzrost liczby odbiorców energii korzystających z prawa wyboru sprzedawcy – dane za okres od XII 2007 r. do II 2018 r.' on Facebook Share 'Systematyczny wzrost liczby odbiorców energii korzystających z prawa wyboru sprzedawcy – dane za okres od XII 2007 r. do II 2018 r.' on Email Share 'Systematyczny wzrost liczby odbiorców energii korzystających z prawa wyboru sprzedawcy – dane za okres od XII 2007 r. do II 2018 r.' on Print Friendly

Zgodnie z obowiązującą w krajach Unii Europejskiej zasadą TPA (Third Party Access), zwaną zasadą dostępu strony trzeciej do sieci, odbiorcy końcowi w Polsce mogą indywidualnie korzystać z sieci lokalnego dostawcy w celu dostarczenia gazu lub energii kupionej u dowolnego sprzedawcy. Na decyzję o ewentualnej zmianie sprzedawcy wpływają takie czynniki jak: stopień świadomości klientów i ich motywacja do zmiany sprzedawcy, a także łatwość dokonania zmiany czy liczba konkurencyjnych ofert dostępnych na rynku. W Polsce odnotowujemy systematyczny wzrost liczby konsumentów energii korzystających z tego prawa.

Liczba odbiorców TPA z grupy taryfowej A, B, C wg stanu na koniec lutego 2018 r. wyniosła 194 261, a więc zwiększyła się od końca 2017 r. o 6 030 (wzrost o 3,2%). Natomiast liczba odbiorców TPA w gospodarstwach domowych (grupa taryfowa G) wyniosła 558 278 – wzrost od końca ub.r. o 11 411, czyli o 2,1%.

Na podstawie danych przedstawionych przez operatorów systemów dystrybucyjnych w ankietach miesięcznych dot. informacji o odbiorcach, którzy zmienili sprzedawcę oraz postępach prac nad generalnymi umowami dystrybucyjnymi, Operatorzy przysyłają powyższe dane do Prezesa URE do każdego 20 dnia miesiąca z zastrzeżeniem, że są to dane szacunkowe.

Szczegóły dotyczące zmian sprzedawcy energii, w tym dane dot. poszczególnych operatorów znajdują się w Informacjach dotyczących zmiany sprzedawcy w wybranych miesiącach za okres od XII 2007 r. do II 2018 r.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Wpis został opublikowany 29 Mar 2018 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć