CSR w energetyce » Charytatywna pomoc od Grupy Energa trafiła do potrzebujących z…

Charytatywna pomoc od Grupy Energa trafiła do potrzebujących z całej Polski. Miasta odebrały nagrody za najpiękniejsze iluminacje

29 Mar 2018 Możliwość komentowania Charytatywna pomoc od Grupy Energa trafiła do potrzebujących z całej Polski. Miasta odebrały nagrody za najpiękniejsze iluminacje została wyłączona Share 'Charytatywna pomoc od Grupy Energa trafiła do potrzebujących z całej Polski. Miasta odebrały nagrody za najpiękniejsze iluminacje' on Facebook Share 'Charytatywna pomoc od Grupy Energa trafiła do potrzebujących z całej Polski. Miasta odebrały nagrody za najpiękniejsze iluminacje' on Email Share 'Charytatywna pomoc od Grupy Energa trafiła do potrzebujących z całej Polski. Miasta odebrały nagrody za najpiękniejsze iluminacje' on Print Friendly

Energa zakończyła przekazywanie nagród w ramach akcji „Świeć się z Energą”. Całkowita wartość pomocy wyniosła aż 200 000 zł i trafiła m.in. do mieszkań adaptacyjnych dla dzieci z domów dziecka oraz domów opieki seniorów. Łącznie, dzięki 9. edycji plebiscytu na najpiękniejsze iluminacje w Polsce, do potrzebujących z 16 miast trafiło blisko 300 energooszczędnych urządzeń AGD.

„Świeć się z Energą” to coroczny plebiscyt, polegający na wyborze najpiękniej udekorowanych światłem miejsc w kraju poprzez głosowanie internetowe. Ogólnopolska zabawa to jednak nie tylko szansa na promocję miast, ale przede wszystkim wielka rywalizacja o charytatywne nagrody.

W tym roku w konkursie walczyły 143 miejscowości. Spośród nich internauci wybrali 16. Mistrzów województw. Wszyscy finaliści otrzymali sprzęt AGD o wartości 10 000 zł, natomiast zwycięzca ogólnopolskiego głosowania – Zamość – zdobył sprzęt o łącznej wartości 50 000 zł. Na kolejnych miejscach znalazły się Częstochowa, Starachowice, Nowa Sól, Stalowa Wola, Pelplin, Łomża, Radom, Olkusz, Legnica, Ostrów Wielkopolski, Opole, Połczyn-Zdrój, Mrągowo, Aleksandrów Łódzki i Bydgoszcz.

W ramach 9. edycji akcji Energa ufundowała kilkaset nowoczesnych i energooszczędnych urządzeń AGD takich jak pralki, lodówki czy kuchenki. 27 marca organizatorzy zakończyli przekazywanie sprzętu na ręce włodarzy miast. Każdy z wojewódzkich zwycięzców po odebraniu swoich nagród rzeczowych rozdysponowywał je do instytucji zajmujących się niesieniem pomocy lub bezpośrednio do rodzin znajdujących się w potrzebie.

Radość zwyciężania

Startujące w konkursie miasta dokładają wszelkich starań, by wytworzyć niepowtarzalny świąteczny klimat dla swoich mieszkańców i gości, a dodatkowo dzięki temu mają powód do chwalenia się swoimi iluminacjami oraz rywalizacji w „Świeć się z Energą”, by dobroczynne wsparcie Energi trafiło tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.

– Jako władze miasta staramy się, aby z roku na rok iluminacje świąteczne były coraz ładniejsze i było ich coraz więcej. Chcemy, żeby odwiedzający nasze miasto oraz sami mieszkańcy widzieli, że Stalowa Wola jest rozświetlona i jest pięknym miastem. W tym roku nie udało nam się wywalczyć pierwszego miejsca w Polsce, mamy piąte. W przyszłym roku zawalczymy o wyższą lokatę. Jeszcze raz dziękuję mieszkańcom oraz firmie Energa za ufundowanie nagród, które zostaną przekazane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a pan dyrektor rozdysponuje je do najbardziej potrzebujących rodzin – mówi Stanisław Sobieraj, Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

W 9. edycji po raz pierwszy wystartowała Bydgoszcz i od razu zajęła pierwsze miejsce w Kujawsko-Pomorskiem. Największe miasto województwa zamierza za rok powalczyć o najwyższe laury.

– Zwyciężyliśmy w naszym województwie, chociaż po raz pierwszy braliśmy udział. Jest to duży sukces. W kolejnej edycji chcemy, by nasze miasto, poprzez ozdoby i iluminacje, było jeszcze piękniejsze w okresie świątecznym – mówi Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy. – Wierzę, że dzięki naszej aktywności i naszym mieszkańcom, którym się to spodoba, zajmiemy pierwsze miejsce w Polsce – dodaje.

Mieszkańcy i sympatycy Pelplina pokonali konkurentów z Pomorza, by później zająć wysokie 6. miejsce w ogólnopolskim finale. Dzięki ogromnej mobilizacji Pelplin pokonał dużo większe miasta Pomorza, takie jak Słupsk, Gdynia czy Gdańsk. 23 marca br., burmistrz miasta Patryk Demski, wspólnie z przedstawicielami obdarowanych instytucji, cieszyli się ze zwycięstwa i otrzymanego od Energi energooszczędnego sprzętu AGD.

– W małych miejscowościach wielki sukces smakuje wyjątkowo. Zwycięstwo z dużymi miastami pokazuje tkwiący w Pelplinie potencjał integracji i więzi społecznych. Sprzęt który wygraliśmy będzie służył naszym mieszkańcom. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy na nas głosowali – mówi Patryk Demski, Burmistrz Pelplina.

Akcja, której przyświeca dobry cel

Władze Bydgoszczy przeznaczyły ufundowany przez Energę sprzęt na wyposażenie mieszkań usamodzielniania dzieci z Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Ośrodek ten od wielu lat pomaga w życiowym usamodzielnianiu się dorastających dzieci i ich integracji ze społeczeństwem. Aktualnie przebywa w nim ponad 90 wychowanków.

– Jednym z naszych zadań jest uczenie tych najprostszych czynności, które kiedyś nasi wychowankowie podejmą, czyli utrzymywanie domu, gospodarowanie różnymi rzeczami czy gotowanie. Na te wszystkie czynności ten sprzęt AGD pozwala – przyznaje Krzysztof Jankowski, Dyrektor Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

Charytatywna pomoc już od 9 lat trafia do potrzebujących z całej Polski

Łącznie charytatywne wsparcie od Grupy Energa w ostatnich latach przekroczyło 650 000 zł. Energooszczędny sprzęt trafił do dziesiątek placówek zajmujących się udzielaniem wsparcia takich jak domy dziecka, ośrodki pomocy społecznej oraz bezpośrednio do setek rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Przekazane urządzenia ułatwiają codzienne życie, pozwalają na oszczędne zużycie energii elektrycznej oraz wody, czym przy okazji przyczyniają się do lepszej troski o środowisko naturalne.

Palma w nagrodę za lokalną inicjatywę  

W tym roku zarząd spółki Energa Oświetlenie, partnera konkursu, postanowił przyznać specjalne wyróżnienie. Otrzymał je Lębork, który od 14. lat realizuje na swoim terenie lokalny projekt „Rozświetlmy Lębork” polegający na aktywizacji mieszkańców do upiększania swoich domów, balkonów i ogrodów w okresie świątecznym. Nagrodzone miasto otrzymało świetlistą palmę wielkanocną o wartości 10 000 zł. Stanęła ona na Placu Pokoju i stanowi świąteczną dekorację miasta nie tylko po zmroku.

– Organizowany przez samorząd konkurs „Rozświetlmy Lębork” przyciąga z roku na rok coraz więcej uczestników. Konkretne działania mieszkańców sprawiają, że nasze miasto w czasie świąt, wygląda wyjątkowo pięknie – mówi Marian Kurzydło, Zastępca Burmistrza Lęborka. – Dziękujemy spółce Energa Oświetlenie za docenienie naszych wysiłków w budowaniu poczucia odpowiedzialności i zamiłowania do estetyki wśród naszych mieszkańców – dodaje.

Pomoc bez granic

„Świeć się z Energą” już od 9 lat niesie pomoc potrzebującym w całej Polsce. Nie spoczywamy jednak na laurach, angażując się w kolejne inicjatywy skierowane do ludzi, którzy zasługują na wsparcie. Dwa tygodnie temu Energa została partnerem głównym Reprezentacji Polski w amp futbolu, piłce nożnej osób po jednostronnych amputacjach. Przez trzy lata będziemy przeżywać sportowe emocje z zawodnikami, którzy są żywymi dowodami na to, że siła ducha i woli są ważniejsze, niż możliwości ciała.

Pomoc potrzebującym niesie też działająca przy naszej grupie Fundacja Energa. Co roku rozpatruje tysiące wniosków z prośbami o wsparcie, dofinansowując np. zabiegi medyczne chorych dzieci czy zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, która poświęca własne bezpieczeństwo, aby ratować ludzkie życia. Pomoc Fundacji sięga nawet poza granice kraju – dzięki niej możliwa jest trwająca właśnie budowa boiska przy domu dziecka w kazachskiej miejscowości Kapshagaj czy instalacja paneli fotowoltaicznych przy podobnej placówce działającej we wsi Kathonzweni w… Kenii.

Wsparcia Grupy Energa dotyczą także potrzebujących pomocy ptaków – już od przeszło 20 lat pracownicy firmy zaangażowani są w instalowanie na słupach elektroenergetycznych specjalnych platform, które zabezpieczają bocianie gniazda. Łącznie zainstalowano ich już ponad 11 tys., z a korzysta z nich 1/4 populacji polskich bocianów.

Źródło: ENERGA SA

Wpis został opublikowany 29 Mar 2018 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć