News » Komisja PE za zmianami w dyrektywie gazowej

Komisja PE za zmianami w dyrektywie gazowej

23 Mar 2018 Możliwość komentowania Komisja PE za zmianami w dyrektywie gazowej została wyłączona Share 'Komisja PE za zmianami w dyrektywie gazowej' on Facebook Share 'Komisja PE za zmianami w dyrektywie gazowej' on Email Share 'Komisja PE za zmianami w dyrektywie gazowej' on Print Friendly

– Objęcie wszystkich gazociągów importowych prawem unijnym ograniczy możliwość zachowań antyrynkowych i zwiększy poziom przejrzystości w dostawach gazu do UE. Rosyjskie gazociągi nie mogą funkcjonować poza tymi regulacjami i cieszę się, że instytucje unijne również mają takie stanowisko – komentuje Minister Energii Krzysztof Tchórzewski ustalenia Parlamentu Europejskiego (PE) ws. dyrektywy gazowej.

Komisja PE ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) przyjęła 21 marca 2018 r. sprawozdanie Europosła Jerzego Buzka (EPP) w zakresie usunięcia luk prawnych w dyrektywie dot. wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego. Dokument zawiera przepisy mówiące o tym, że wszystkie gazociągi, które wchodzą w obszar Unii Europejskiej, również z państw trzecich m.in. z Rosji będą musiały w pełni podlegać prawu UE. Za przyjęciem tych regulacji opowiedziało się 41 eurodeputowanych, 13 głosowało przeciw, 9 wstrzymało się od głosu.

– Stanowisko Komisji Parlamentu Europejskiego to ważny głos w dyskusji z przeciwnikami rewizji dyrektywy gazowej. Mam nadzieję, że będzie to także sygnał dla państw członkowskich debatujących nad swoim stanowiskiem w tej sprawie w Radzie UE. Polska od początku prac popiera propozycję Komisji Europejskiej, aby wszystkie gazociągi wchodzące na terytorium UE musiały stosować jej prawo. To warunek wstępny dla tworzenia wspólnotowego rynku gazu ziemnego – podkreśla Minister Krzysztof Tchórzewski.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 23 Mar 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć