News » Koparka łańcuchowa w drodze do Pola Szczerców

Koparka łańcuchowa w drodze do Pola Szczerców

22 Mar 2018 Możliwość komentowania Koparka łańcuchowa w drodze do Pola Szczerców została wyłączona Share 'Koparka łańcuchowa w drodze do Pola Szczerców' on Facebook Share 'Koparka łańcuchowa w drodze do Pola Szczerców' on Email Share 'Koparka łańcuchowa w drodze do Pola Szczerców' on Print Friendly

Ważąca ok. tys. ton koparka węglowa ERs 710 (K-74) 21 lutego br. wyruszyła z XI poziomu Pola Bełchatów i zmierza w kierunku Pola Szczerców. Potężna maszyna porusza się z prędkością nie przekraczającą 0,4 km/h i 19 marca przejechała przez publiczną drogę Rogowiec-Kleszczów.

– To wprawdzie nie jest największa maszyna, jaka pracuje w Kopalni Bełchatów, ale i tak robi wrażenie, kiedy przejeżdża przez drogę przeznaczoną dla ruchu samochodowego – mówi Marian Rainczuk, Dyrektor KWB Bełchatów. – Maszyna ma ok. 21 m wysokości, 82,5 m długości i waży tysiąc ton. Przewidujemy, że na miejsce, czyli na poziom VII, dotrze ok. 10 kwietnia. Tam będzie wydobywała węgiel i zajmie się deniwelacją spągu, czyli równaniem dna odkrywki – dodaje Dyrektor. Koparka ma do pokonania 21 km.

W czasie transportu maszyną kierują m.in. operator – sterujący maszyną z kabiny operatorskiej na koparce, przodowy – nadzorujący jej każdy ruch, służby mechaniczne odpowiadające za pojazdy oraz służby elektryczne. Koparka porusza się z prędkością od 3,5 do 7 m na minutę, a zasilana jest prądem o napięciu 6 kV. By nie zniszczyć nawierzchni asfaltowej drogi przez którą przejeżdżała, służby kopalni musiały zabezpieczyć ją warstwą piasku.

Koparka ERs 710 różni się od gigantów, które wydobywają węgiel w Kopalni Bełchatów. Zamiast wielkiego koła czerpakowego ma łańcuch z 38 czerpakami, o pojemności 710 litrów każdy. Dyrektor Marian Rainczuk zaznacza, że wysięgnik urabiający, który składa się z 6 elementów, jest bardzo dobrym narzędziem służącym do profilowania dna odkrywki.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Wpis został opublikowany 22 Mar 2018 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć