News » LPEC wyprodukuje energię elektryczną z OZE

LPEC wyprodukuje energię elektryczną z OZE

5 Mar 2018 Możliwość komentowania LPEC wyprodukuje energię elektryczną z OZE została wyłączona Share 'LPEC wyprodukuje energię elektryczną z OZE' on Facebook Share 'LPEC wyprodukuje energię elektryczną z OZE' on Email Share 'LPEC wyprodukuje energię elektryczną z OZE' on Print Friendly

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. do końca roku zamontuje na dachach swoich biurowców panele fotowoltaiczne, produkujące prąd na potrzeby własne Spółki. Niewykorzystana energia zostanie sprzedana do firmy zajmującej się obrotem energią elektryczną. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Projekt przewiduje wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 37,5 kW i powierzchni prawie 235 mna dwóch budynkach biurowo-administracyjnych Spółki: przy ul. Puławskiej 28 i ul. Ceramicznej 3. Energia słoneczna zasilająca całą instalację w ciągu roku umożliwi produkcję ok. 40 MWh energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne będą umieszczone na dachach na specjalnej bezinwazyjnej konstrukcji, umożliwiającej ustawienie całego łańcucha w kierunku południowym, pod kątem 15o. W celu zwiększenia współczynnika autokonsumcji, instalacje zostaną wyposażone w programowalny sterownik, optymalizujący pobór własny energii elektrycznej przez obiekt.

Falownik i kontroler zarządzania energią zostaną podłączone do wewnętrznej sieci LAN z dostępem do internetu, co pozwoli na generowanie raportów i podglądu na żywo, a także da możliwość zdalnego wprowadzania ustawień dot. pracy kontrolera. Ponadto każdy moduł fotowoltaiczny ma własny traker śledzący punkt mocy maksymalnej, pozwalający na zwiększenie uzysków nawet podczas gdy część modułów ulegnie częściowemu zaciemnieniu lub zabrudzeniu. Ochronę przed warunkami atmosferycznymi zapewniać będzie laminowana szklana płyta pokryta warstwą antyrefleksyjną. Planowane do zastosowania moduły fotowoltaiczne zbudowane będą z materiałów w całości podlegających utylizacji.

– Wykorzystanie energii z OZE do częściowego zaspokojenia potrzeb Spółki na energię elektryczną wpisuje się w nasze kompleksowe podejście do zarządzania zasobami energetycznymi, za które odpowiadamy. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji jeszcze dwóch dużych projektów infrastrukturalnych o wartości ponad 100 mln zł, które znacząco poprawią efektywność energetyczną całego lubelskiego systemu ciepłowniczego. Wdrażamy również system zarządzania energią według wymagań normy ISO 50001:2012, którego głównym celem będą oszczędności energii a co za tym idzie obniżenie kosztów działalności i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – mówi Jolanta Jańczak, Prezes Zarządu LPEC S.A.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, Oś 4: Energia Przyjazna Środowisku, Działanie 4.2: Produkcja energii z OZE w przedsiębiorstwach. Umowa o dofinansowanie została podpisana 16 lutego br. z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości. Wartość całego projektu wynosi 214,2 tys. zł. Kwota dotacji to 96,4 tys. zł.

Źródło: Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. 

Wpis został opublikowany 5 Mar 2018 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć