Energia w domu » Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii – poznaj kilka…

Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii – poznaj kilka prostych sposobów na obniżenie rachunków

15 Lut 2018 Możliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii – poznaj kilka prostych sposobów na obniżenie rachunków została wyłączona Share 'Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii – poznaj kilka prostych sposobów na obniżenie rachunków' on Facebook Share 'Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii – poznaj kilka prostych sposobów na obniżenie rachunków' on Email Share 'Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii – poznaj kilka prostych sposobów na obniżenie rachunków' on Print Friendly

15 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii. Ustanowiony został w 2005 roku z okazji wejścia w życie Protokołu z Kioto, którego celem było ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Z tej okazji eksperci kampanii edukacyjnej Nie trać Energii przedstawiają 5 prostych sposobów, dzięki którym ograniczysz zużycie energii elektrycznej i grzewczej!

Pamiętaj, by przed wyjściem z domu wyregulować grzejniki! Obniżając temperaturę o 1 st. C, oszczędzisz ok. 6 proc. energii. Podczas nieobecności w domu można pozwolić sobie na obniżenie temperatury o kilka stopni, co przełoży się na większe oszczędności. Idź z duchem czasu i postaw na inteligentne rozwiązania – teraz możesz sterować temperaturą za pomocą aplikacji!

  1. Każde urządzenie podłączone do gniazdka pobiera energię elektryczną, nawet gdy nie jest włączone. Zwróć uwagę, by odłączać wszystkie nieużywane sprzęty RTV i AGD.
  2. Wybieraj energooszczędne żarówki i urządzenia elektroniczne o klasie A+++ lub A++. Chociaż ich cena jest nieco wyższa, inwestycja zwróci się w postaci niższych rachunków.
  3. Kontroluj temperaturę i klimat wewnętrzny dzięki zastosowaniu rolet – zewnętrznych lub wewnętrznych przez cały rok. Latem ochronią cię przed nadmiarem ciepła. Wybierz roletę zewnętrzną, by ograniczyć straty ciepła zimą. Umożliwiają one także poprawę izolacyjności okien nawet do około 15 proc. W oszczędzaniu energii mogą pomóc również rozwiązania inteligentnego domu, które dzięki czujnikom temperatury, same będą opuszczać i podnosić rolety w odpowiednim momencie.
  4. O oszczędzaniu myśl już na etapie przygotowywania projektu. Odpowiedni dobór materiałów budowlanych pomoże Ci nie tylko znacząco obniżyć koszty rachunków, ale podniesie też komfort życia mieszkańców i pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Pamiętaj, że 70 proc. kosztów utrzymania domu stanowią koszty ogrzewania. Tutaj możesz oszczędzić najwięcej. Jeśli myślisz o budowie domu, buduj energooszczędnie i nie trać energii – teraz to prostsze niż myślisz!

Komentarz Roberta Janiaka, Eksperta kampanii Nie trać energii z firmy H+H: Przy okazji Międzynarodowego Dnia Oszczędzania Energii warto sobie zadać nieco przewrotne pytanie: Po co w ogóle oszczędzać energię? Wśród najbardziej popularnych aspektów tego tematu wymieniana jest korelacja z niższymi wydatkami, na przykład na ogrzewanie, energię elektryczną, itd. Tymczasem plusów jest więcej. Świadome podejście do gospodarowania energią bezpośrednio pozytywnie wpływa na środowisko, a pośrednio na nasze zdrowie i komfort mieszkania.

Chcąc skutecznie oszczędzać energię, nie wystarczy pamiętać o zgaszeniu żarówki, kiedy wychodzimy z pokoju. 70 proc. kosztów eksploatacyjnych to nie są wydatki na energię elektryczną, tylko na energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń. Potrzebna jest holistyczna perspektywa. O energooszczędności należy myśleć już na etapie projektu domu, bo świadome podejście do budowy pozwala uzyskać najbardziej satysfakcjonujące efekty. Konstrukcja, zastosowane materiały do budowy i izolacji fundamentów, ścian, dachu, energooszczędne okna i efektywny system grzewczy są punktem wyjścia do poprawy bilansu energetycznego budynku. Następnie możemy skupiać się na „oszczędnościach eksploatacyjnych”, a więc na tym, co możemy robić na co dzień, czyli nie przegrzewać pomieszczeń, pamiętać o zgaszeniu światła i wyłączaniu z kontaktu elektrycznych urządzeń, z których nie korzystamy w danej chwili.

 Komentarz Tomasza Kwiatkowskiego, Eksperta kampanii Nie trać energii z firmy ROCKWOOL:

Cieszy nas fakt, że coraz więcej osób jest świadomych tego, jak oszczędzać energię – prywatni inwestorzy coraz częściej poszukują informacji na ten temat, ale także przekładają je na działanie, między innymi właśnie poprzez budowę energooszczędnego domu. Powstaje coraz więcej budynków, w których zastosowane rozwiązania pozwalają  oszczędzić wydatki na rachunki, ale także pozytywnie wpływają na zdrowie i komfort naszych bliskich. Zdecydowana większość energii, jaką możemy zaoszczędzić, drzemie w paliwie wykorzystywanym do ogrzania domu. Dlatego tak istotny jest materiał, z jakiego budujemy ściany, izolacja, energooszczędne okna i nowoczesny system grzewczy.

 Ważna w energooszczędnym budownictwie jest kolejność będąca wynikiem całościowego myślenia o budowie domu. Tylko odpowiednio zabezpieczając budynek przed utratą  ciepła, możemy przejść do inwestycji w inne, równie istotne dla bilansu energetycznego, elementy. Takie podejście przełoży się na niższe rachunki i czystsze powietrze.

fot. pixabay.com

Źródło: FleishmanHillard

Wpis został opublikowany 15 Lut 2018 w następujących kategoriach: Energia w domu, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć