News » Łódzka sieć przygotowuje się na przyłączenie OZE

Łódzka sieć przygotowuje się na przyłączenie OZE

13 Lut 2018 Możliwość komentowania Łódzka sieć przygotowuje się na przyłączenie OZE została wyłączona Share 'Łódzka sieć przygotowuje się na przyłączenie OZE' on Facebook Share 'Łódzka sieć przygotowuje się na przyłączenie OZE' on Email Share 'Łódzka sieć przygotowuje się na przyłączenie OZE' on Print Friendly

PGE Dystrybucja Oddział Łódź rozpoczyna realizację projektu inwestycyjnego zwiększającego możliwość przyłączania do sieci elektroenergetycznej źródeł energii odnawialnej w rejonie Sieradza.

Obszar powiatu sieradzkiego posiada sprzyjające energetyce wiatrowej uwarunkowania atmosferyczne. Już dzisiaj istnieją na tym terenie liczne instalacje – dwie duże elektrownie, tzw. farmy wiatrowe: Wróblew i Wójcice k. Błaszek, o łącznej mocy wytwórczej 40 MW oraz wiele rozproszonych jednostek o mniejszych mocach. Na poprawę warunków sieciowych oczekują kolejni inwestorzy dużych elektrowni wiatrowych, o mocy około 46 MW. Po zrealizowaniu planowanej inwestycji znikną bariery techniczne ograniczające możliwości produkcyjne istniejących elektrowni wiatrowych oraz powstaną warunki do przyłączenia nowych mocy wytwórczych OZE w powiecie sieradzkim.

Głównym celem inwestycji jest modernizacja elementów infrastruktury elektroenergetycznej i zwiększenie możliwości przesyłowych linii. Projekt dotyczy przebudowy napowietrznej linii wysokiego napięcia 110 kV – od głównych punktów zasilania wysokiego napięcia 110/15 kV w Sieradzu do stacji 110/15 kV w Błaszkach. Całkowita długość przebudowy to 38 km.

– Inwestycja realizowana będzie w oparciu o nowoczesne rozwiązania, m.in. przewody o dwukrotnie większych przekrojach, zawieszone znacznie wyżej nad ziemią, na nowych bezpiecznych stalowych słupach rurowych. Linia chroniona będzie przed wyładowaniami atmosferycznymi przewodem odgromowym, z wewnętrznym światłowodem przeznaczonym do teletransmisji – wylicza zalety nowej inwestycji Zbigniew Fałek, Dyrektor Generalny Oddziału Łódź.

W stacjach wysokiego napięcia w Sieradzu i w Błaszkach przewidziano również montaż inteligentnych elementów sterowania i nadzoru, które będą wspomagały zarządzanie ruchem sieciowym, reagując automatycznie na zmieniające się przepływy energii i zdarzenia zewnętrzne. Prace budowlane zaplanowane są do 2021 r.

Projekt „Przebudowa linii napowietrznej 110 kV Sieradz-Jawor-Błaszki w celu przyłączenia źródeł energii odnawialnej na obszarze powiatu sieradzkiego w regionie łódzkim” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kwota wsparcia stanowić będzie 79% kosztów kwalifikowanych. Prace związane z przebudową linii 110 kV wyceniono na kwotę 14 mln zł.

Źródło: PGE Dystrybucja S.A.

Wpis został opublikowany 13 Lut 2018 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć