Emisje, CO2 » Polski rząd przeznaczy 180 mln zł na pilotażowy program…

Polski rząd przeznaczy 180 mln zł na pilotażowy program termomodernizacji budynków. To milowy krok w walce ze smogiem

12 Lut 2018 Możliwość komentowania Polski rząd przeznaczy 180 mln zł na pilotażowy program termomodernizacji budynków. To milowy krok w walce ze smogiem została wyłączona Share 'Polski rząd przeznaczy 180 mln zł na pilotażowy program termomodernizacji budynków. To milowy krok w walce ze smogiem' on Facebook Share 'Polski rząd przeznaczy 180 mln zł na pilotażowy program termomodernizacji budynków. To milowy krok w walce ze smogiem' on Email Share 'Polski rząd przeznaczy 180 mln zł na pilotażowy program termomodernizacji budynków. To milowy krok w walce ze smogiem' on Print Friendly

– W najbliższym czasie przedstawiony zostanie projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Resort planuje jeszcze w tym roku uruchomić pilotażowy program termomodernizacji w najbardziej zanieczyszczonych regionach Polski, na który przeznaczy 180 mln zł. To pierwszy krok do rozpoczęcia procesu kompleksowej termomodernizacji polskich domów, który znacząco przyczyni się do walki ze smogiem. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, projekt nowelizacji ustawy powinien być gotowy już w marcu.
– Kompleksowa termomodernizacja domów to bardzo istotny element naszej strategii na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Skoro chcemy, aby ludzie wymieniali kotły na przyjazne środowisku, musimy sprawić, by energia cieplna nie uciekała z budynków na zewnątrz. Kiedy dopilnujemy, by budynki w Polsce były porządnie stermomodernizowane, ich mieszkańcy zobaczą, że to przekłada się na spadek kosztów ogrzewania, a w konsekwencji na jakość powietrza, którym oddychają – tłumaczy minister Emilewicz na łamach Dziennika Gazety Prawnej.
W związku z postawionymi celami, rząd chce wesprzeć te osoby, których nie stać na samodzielnie ponoszenie kosztów termomodernizacji. Zapowiada przeznaczenie 180 mln zł na fundusz termomodernizacji – pilotażowy program, który początkowo obejmie najbardziej zanieczyszczone regiony. W pierwszej kolejności będzie to Małopolska i Śląsk, gdzie znajduje się ok. 1 mln domów jednorodzinnych. Według szacunków ministerstwa, aż 15% mieszkańców tych województw nie będzie w stanie samodzielnie ponieść kosztów termomodernizacji.
Według badań, za 78% emisji benzo(a)pirenu i za 40% emisji szkodliwego pyłu PM10 odpowiada właśnie ogrzewanie indywidualne w nieocieplonych gospodarstwach domowych. Kompleksowy plan termomodernizacji to więc realna pomoc w walce o czyste powietrze.
Eksperci z branży termoizolacyjnej podkreślają, że rządowe wsparcie jest bardzo potrzebne nie tylko w celu redukcji emisji zanieczyszczeń, ale i wzrostu świadomości obywateli, którzy mają indywidualny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Suma 180 mln zł to dobry początek, choć eksperci zwracają uwagę, że to wciąż kropla w morzu potrzeb. Warto jednak uświadamiać właścicieli domów, że wystarczy ocieplić budynek odpowiednim materiałem izolacyjnym, by obniżyć wydzielanie substancji toksycznych i naprawdę znacząco oszczędzić na ogrzewaniu. – Ocieplenie domu to pierwszy krok do energooszczędności i redukcji smogu. Szacujemy, że gdyby w Polsce udało się przeprowadzić pełną modernizację nieefektywnych energetycznie budynków jednorodzinnych, moglibyśmy zredukować całkowitą emisję benzo(a)pirenu o 44%, pyłów PM2,5 o 22% i pyłów PM10 o 23% w skali kraju – mówi Konrad Witczak, Konsultant ds. Norm i Standardów w firmie ROCKWOOL Polska, producenta materiałów termoizolacyjnych z wełny skalnej.
Warto pamiętać, że w procesie przeprowadzania termomodernizacji najważniejsza jest odpowiednia kolejność działań. – Najpierw należy ocieplić budynek i zmniejszyć straty ciepła, a dopiero potem dostosować do nowych warunków cieplnych inne technologie energooszczędne. Kompleksowa termomodernizacja budynków może zmniejszyć zużycie energii nawet o 70-90%. Koszty ogrzewania obniżą się wówczas prawie o 60%. Użytkownicy pilotażowego programu termomodernizacji z pewnością dostrzegą nie tylko poprawę jakości powietrza w swojej okolicy, ale także znaczące oszczędności w portfelu – dodaje Konrad Witczak z ROCKWOOL Polska.

Źródło: ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 12 Lut 2018 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć