Emisje, CO2 » W Częstochowie o strategii klimatycznej UE do 2050 r.

W Częstochowie o strategii klimatycznej UE do 2050 r.

30 Sty 2018 Możliwość komentowania W Częstochowie o strategii klimatycznej UE do 2050 r. została wyłączona Share 'W Częstochowie o strategii klimatycznej UE do 2050 r.' on Facebook Share 'W Częstochowie o strategii klimatycznej UE do 2050 r.' on Email Share 'W Częstochowie o strategii klimatycznej UE do 2050 r.' on Print Friendly

W Częstochowie odbyły się 29.01.2018 r. warsztaty dotyczące długoterminowej strategii klimatycznej Unii Europejskiej. W wydarzeniu wziął udział Paweł Sałek, Wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu realizowanego przez konsorcjum think-tanków, na zlecenie Komisji Europejskiej. Spotkanie w Częstochowie jest ostatnim ze spotkań, po Paryżu, Berlinie, Rzymie i Kopenhadze. Celem warsztatów jest przeprowadzenie dyskusji na temat założeń oraz metodyki prac nad Europejską strategią niskoemisyjnego rozwoju do 2050. Potrzeba przygotowania takiej strategii wynika wprost z Porozumienia paryskiego. Zgodnie z Art. 4 (19 ) traktatu, wszystkie strony (a więc również UE) powinny przygotować i przedłożyć w Sekretariacie Konwencji Klimatycznej długoterminowe strategie rozwoju niskoemisyjnego.

– Planując długoterminową strategię klimatyczną dla państw Unii Europejskiej, należy wziąć pod uwagę zapisy Porozumienia paryskiego o neutralności klimatycznej, pamiętając, że nie eliminują one paliw kopalnych, ale dają szansę ma rozwój nowych, niskoemisyjnych technologii, a także wymagają (art. 5) wzmocnienie potencjału pochłaniania dwutlenku węgla m.in. poprzez lasy i grunty. Naczelnym priorytetem Konwencji Klimatycznej, a tym samym Porozumienia jest zwalczanie ubóstwa,  głodu i zapewnienie możliwości zrównoważonego rozwoju wszystkich państw. Dalsza polityka klimatyczna Unii Europejskiej powinna czerpać z takich wzorców – podkreślił w trakcie spotkania w Częstochowie Wiceminister Paweł Sałek.

W trakcie spotkania poruszone zostały, miedzy innymi, zagadnienia dotyczące tego, jak formułować cele UE w zakresie polityki klimatycznej zgodnie z Porozumieniem paryskim oraz jakie rozwiązania zastosować, by regulacje klimatyczne pozytywnie wpływały na funkcjonowanie sektorów, których będą dotyczyć. Rozmawiano także o wyzwaniach ekonomicznych, społecznych  i technicznych związanych z dalszą transformacją sektora energetycznego w kierunku niskoemisyjnym.

– Działania na rzecz neutralności klimatycznej, w tym ograniczające emisję CO2, zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i globalnym, powinny być podejmowane z poszanowaniem specyfiki i możliwości społeczno-gospodarczych każdego kraju. Polska będzie redukować emisje poprzez stosowanie i rozwój najnowszych, niskoemisyjnych i poprawiających efektywność technologii. Po drugie, będziemy zwiększać potencjał pochłaniania atmosferycznego CO2 przez układy przyrodnicze – zaznaczył wiceminister.

W ramach tego ostatniego działania Polska rozpoczyna realizację projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych. Zakłada on, że dzięki sadzeniu konkretnych gatunków drzew, bądź wzbogacaniu istniejących lasów nowymi gatunkami będzie można wychwycić większą ilość dwutlenku węgla.

Niskoemisyjna mapa drogowa 2050

Niskoemisyjna mapa drogowa 2050 to długoterminowa strategia niskoemisyjnego, zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej, mająca doprowadzić do osiągnięcia do połowy tego stulecia neutralności klimatycznej Unii jako całości. Różni się więc zasadniczo od opublikowanej przez Komisję Europejską tzw. Mapy drogowej redukcji emisji. Obecnie prowadzone prace mają na celu przygotować metodykę pracy nad strategią, w tym co do zakresu i sposobu konsultacji z państwami członkowskimi oraz partnerami społecznymi.

– Warsztaty otwierają pole do dyskusji nad dalszym kształtem strategii – dodaje wiceminister Paweł Sałek.

O warsztatach

W spotkaniu w Częstochowie wzięli udział przedstawiciele rządów Polski, Niemiec i Francji, a także nauki, biznesu, organizacji pozarządowych, polskich i międzynarodowych think-tanków, związków zawodowych i Komisji Europejskiej. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Ministerstwem Środowiska.

Warsztaty odbyły się na terenie Politechniki Częstochowskiej. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość zapoznania się z laboratorium politechniki, gdzie prowadzone są prace badawcze związane z wychwytywaniem dwutlenku węgla.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 30 Sty 2018 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć