E-mobility » Fundusz intensywnie wspiera rozwój elektromobilności w regionie

Fundusz intensywnie wspiera rozwój elektromobilności w regionie

30 Sty 2018 Możliwość komentowania Fundusz intensywnie wspiera rozwój elektromobilności w regionie została wyłączona Share 'Fundusz intensywnie wspiera rozwój elektromobilności w regionie' on Facebook Share 'Fundusz intensywnie wspiera rozwój elektromobilności w regionie' on Email Share 'Fundusz intensywnie wspiera rozwój elektromobilności w regionie' on Print Friendly
Cztery nowe samochody elektryczne pojawią się na ulicach Szczecina. Pojazdy zasilą miejską flotę dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W siedzibie WFOŚiGW odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków do czterech elektrycznych samochodów Nissan e-NV200 Evalia. Pojazdy zostały zakupione w ubiegłym roku przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w ramach projektu pn. „Zakup samochodów elektrycznych dla jednostek Gminy Miasto Szczecin”.- Szczecin systematycznie modernizuje swoją flotę pojazdów, korzystając przy tym w możliwie jak największym stopniu z nowoczesnych technologii. Pojazdy elektryczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność i jest to trend na skalę globalną.  Dlatego też jako miasto, które w swoich strategiach nastawia się na działania proekologiczne, również podążamy w tym kierunku. Dziękuję wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu – powiedział Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecin.

– Ekologiczne samochody na jednym ładowaniu mogą pokonać dystans ponad 150 km. Koszt przejazdu 100 km to około 7 zł. Efektem ekologicznym jest uniknięcie emisji do atmosfery prawie 1,3 tony dwutlenku węgla rocznie. Z pojazdów będą korzystać pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Domów Pomocy Społecznej i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – mówił podczas uroczystości Radosław Grzegorczyk, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Miejska flota elektryków coraz większa

Zakupione pojazdy to cztery Nissany e-NV200 Evalia. Pojazdy wyglądają jak połączenie mikrobusów z hatchbackami. Są przestrzenne, wysokie, jednobryłowe, posiadają modułowe wnętrze i dużą przestrzeń bagażową. Mogą pomieścić od 5 do 7 pasażerów. Moc maksymalna to 109 KM, a zasięg deklarowany przez producenta to 170 km. Przy użyciu specjalnej szybkiej ładowarki ładowanie pojazdu do 80% trwa tylko 30 minut.

Pojazdy zostaną przekazane Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego, Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu, Domowi Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza oraz Domowi Pomocy Społecznej przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie.

Koszt zakupu pojazdów to ponad 526 tys. zł brutto. Dofinansowanie z WFOŚiGW w Szczecinie to 250 tys. zł.

Fundusz wspiera e-mobilność

W 2017 r. Fundusz dofinansował zakup 18 pojazdów z napędem elektrycznym. Trafiły między innymi do jednostek Gminy Miasto Szczecin (Nissan Leaf, Nissan eNV200), gdzie będą wykorzystywane w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego, w Młodzieżowym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w Domach Pomocy Społecznej czy przez pracowników Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Dwa pojazdy trafiły do Straży Miejskiej w Koszalinie i Stargardzie (Nissan eNV200). Służą do realizacji zadań strażników, przyczyniając się do poprawy stanu powietrza w zachodniopomorskich miastach.

Do Uzdrowiska Świnoujście trafił 1 pojazd elektryczny, który będzie wykorzystywany do transportu osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Dwa pojazdy zakupiono do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie (Volkswagen e-golf). Kolejny (Nissan eNV200) trafił do spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja. Samochody są wykorzystywane między innymi podczas odczytów liczników zużycia wody.

Z końcem 2017 r. podpisano umowę dofinansowania zakupu 4 pojazdów z napędem elektrycznym z Komendą Wojewódzką Policji. Trafią do jednostek policji w pierwszej połowie 2018 r. i będą wykorzystane do realizacji zadań jednostek, czynności patrolowych, transportu psów wykorzystywanych w czynnościach policyjnych.

Łączna wartość zakupionych pojazdów przekracza kwotę 3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Funduszu wyniosło 1,79 mln zł.

Eksploatacja zakupionych pojazdów przyczyni się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery w centrach zachodniopomorskich miast o ponad 15 ton rocznie.


Fundusz aktywnie wspiera działania Rządu w zakresie rozwoju elektromobilności w regionie. Poza dofinansowaniem zakupu pojazdów WFOŚiGW w Szczecinie inwestuje również w infrastrukturę ładowania, bez której nie jest możliwy rozwój e-mobilności. W 2017 r. dofinansowano zakup 9 stacji ładowania. Trzy stacje szybkiego ładowania zostaną niebawem uruchomione w Szczecinie przy ul. Klonowica, ul. Felczaka obok stacji roweru miejskiego oraz przy ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Stacje zostaną oddane do użytkowania w I kwartale tego roku.Dofinansowanie na zakup e-pojazdów Fundusz oferuje także osobom fizycznym. Samochód, skuter lub rower elektryczny można sfinansować dzięki preferencyjnej pożyczce z oprocentowaniem w wysokości 2% w skali roku, do kwoty 150 tys. , udzielanej na 7 lat. Wsparcie zakupu pojazdów elektrycznych to jedna z linii pożyczkowych Programu pożyczek dla osób fizycznych.

Źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
Wpis został opublikowany 30 Sty 2018 w następujących kategoriach: E-mobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć